Utonulý ve víně aneb noviny před sto lety
29.10.2007 00:21
Vídeňský parlament odmítl protokolárně vyjádřit lítost nad patnácti oběťmi střelby ve slovenské Černové. Hospodský se utopil ve víně, patnáctiletá dívka ve Vltavě. V Brně řádil trachom, v Alpách sněhové vánice. To vše jsou sto let staré události vypsané z novin, které vyšly mezi 29. říjnem a 4. listopadem 1907.
29. ŘÍJNA 1907
Vídeňský hostinský Josef Šuster naplňoval ve sklepě sudy vína. „Když se nachýlil nad vysokou kádí, spadl do ní a utopil se. Za několik hodin byl vytažen z vína jako mrtvola," oznámila zpráva z hlavního města habsburského mocnářství.
Ani další informace nezněla nadějně. „Dnešní bursa jest chabá," stroze oznámil zpravodaj z vídeňské burzy. Bylo právě 10 hodin a 45 minut.
Smůlu měl i učitel Baar v moravském městečku Starý Jičín. „Seděl ve svém příbytku na židli, která pojednou na hladké podlaze klouzla, takže učitel spadl a zlomil si dvě žebra," uvedl druhý den místní tisk a událost označil za „zvláštní nehodu". Před sto lety zřejmě nebylo slušné předpokládat, že i vážený kantor se občas pohoupe na židli.
30. ŘÍJNA 1907
Ceny obilí stouply o patnáct i více haléřů. „Je to již stará methoda, podzim prý je suchý, následkem čehož trpí zaseté osení. A takovým darebáckým způsobem náš lid je okrádán," rozhořčil se autor v novinové rubrice Národní hospodář.
Zaručeně trvalý výdělek 18 až 25 K nabízela firma Rudolfa Pauera z Prahy. „Výdělek možno lehce docíliti pouze výrobou punčoch a ponožek pro závod náš na patentovaných pletacích strojích Meteor"
Do vídeňského parlamentu dorazila zpráva o krvavých událostech ve slovenské obci Černová z 27. října. Maďarští četníci tam postříleli šestnáct lidí, včetně těhotné ženy a šestnáctileté dívky. Důvodem střetu byl spor o vysvěcení nového kostela, místní žádali, aby chrám posvětil Slovák Andrej Hlinka, do vsi ale přijeli maďarští kněží. Český poslanec Isidor Bohdan Zahradník (po převratu v roce 1918 první československý ministr železnic) žádal, aby sněmovna protokolárně vyjádřila nejhlubší politování. Předseda Weisskirchner oponoval, že události v Uhrách nemají nic společného s rakouským parlamentem.
31. ŘÍJNA 1907
Amerika lákala, za velkou louží to zkoušel leckterý občan rakouského soustátí, stačilo se třeba obrátit na chebského zprostředkovatele, který nabízel: „Do Ameriky a všech zámořských zemí vydává lodní lístky a vysvětlení o usídlení Jos. Ertl v Chebu v Čechách." Za štěstím do Ameriky v tomto roce odešel například básník Čechoslav Ostravický (1869-1912). „Doufám v uplatnění svých smělých plánů v kraji opěvované volnosti a svobody," prohlásil před odjezdem. Nestalo se, ve Spojených státech zemřel v úplné bídě. Literární historik Arne Novák ve svých Dějinách literatury české ve IV. vydání z roku 1939 o osudu básníka jen chladně poznamenal: „Ostravický opustil domov, aby zašel v Americe."
Rakouská vláda stála před rekonstrukcí. Důvodem byla krize českého poslaneckého klubu a demise dvou českých ministrů - ministra orby Fořta a krajanského ministra Pacáka. Lidové noviny 31. října podotkly, že obměnu kabinetu premiéra Maxe Wladimira Becka komplikuje císařova nemoc, protože „od císaře nyní nelze požadovati jmenování nových ministrů". Premiér Beck se zasloužil o první svobodné volby v zemi v květnu 1907 a mimořádně zajímavý je i jeho životopis, neboť pocházel z české rodiny z Českobudějovicka a jeho otec vedl vědecký tým, který vytvořil české právnické názvosloví. M. W. Beck byl spolužákem T. G. Masaryka a „poločeský" premiér umožnil silné pronikání českých úředníků a českého jazyka do státní služby.
1. LISTOPADU 1907
V mrtvole dívky vylovené v Praze ve Vltavě byla zjištěna těhotná patnáctiletá Albína Hájková z Hradčan.
Ve věku 34 let zemřel ve Francii francouzský dramatik, básník a „patafyzik" Alfred Jarry, autor slavné frašky Král Ubu. Jediným Jarryho majetkem prý byl bicykl a revolver, ze kterého střílel místo zvonění na zvonek.
Obchodní sluha Křístek v Těšíně vytáhl revolver, jímž chtěl stříleti po vrabcích. Trefil ale tříletého hocha Weinera a vystřelil mu oko.
2. LISTOPADU 1907
Aktuální zdravotní doporučení: „Není nic odpornějšího jako zápach ze zubu a z plic. Mnohý člověk ani neví, jak mu páchne z úst a je třeba jej upozorniti, aby hleděl si čistoty úst."
V Brně a okolí se nápadně šíří případy trachomu, v Česku dnes již exotické onemocnění očí, podnes s endemickým výskytem v Asii a jižní Americe. „V Židenicích stíženo jest nebezpečnou oční nákažlivinou 100 osob, nemocnice jest přeplněna."
V Berlíně se chystal proces proti publicistovi Brandtovi, který obvinil říšského kancléře knížete Bernharda von Bülowa z homosexuality.
3. LISTOPADU 1907
V Mostkovicích na Prostějovsku probodl se nožem poštmistr Dvořák v okamžiku, kdy se konala u něho úřední revise.
V Olomouci se srazil tramvajový vagón s arcibiskupským povozem. „Jeden kůň musel býti odvezen na porážku, druhý je těžce poraněn. Osobám se nic nestalo."
Turecký sultán se zavázal knížeti Mikuláši Černohorskému působiti na albánské obyvatelstvo, aby Albánci obsazenou tvrz Plevu postoupili Černohorcům.
4. LISTOPADU 1907
Ve středomoří, v jižní Francii a v severní Itálii panovaly deště. Na Adriatickém moři zuřila bora. V Rusku dosáhla temperatura 13. stupně pod nulou. Halič a Bukovinu postihly silné mrazy, v Alpách zuřily sněhové vánice.
Nachlazení se však nebylo třeba bát, alespoň v lázních Luhačovice, neboť noviny přinesly optimistické oznámení: „Odborný lékař z Prahy MUDR. Zik. Janke ordinuje opět jako lázeňský lékař v Luhačovicích pro nemoci uší a dýchadel."
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.