ÚNOR 1948: Zorin přijel rozdat zbraně
19.02.2008 09:46 Původní zpráva
Čtvrtek 19. února 1948. Do Prahy přiletěl náměstek ministra zahraničí Sovětského svazu - Valerian Zorin, v letech 1945 až 1947 sovětský velvyslanec v Praze. Byl to muž tvrdé „stalinské" ruky, proto jeho příjezd vylekal především prezidenta Beneše, jenž už měl se stalinskou politikou letité zkušenosti. Komunisti naopak dostali posilu, Zorin jim přijel dodat odvahu k případné revoluční akci.
Tajemný Zorin
Valerian Zorin (1902-1986) je podnes trochu záhadnou postavou. Většina encyklopedií totiž uvádí, že Zorin byl v únoru 1948 sovětským vyslancem v Praze. Nikoliv, v té době už vykonával funkci náměstka ministra zahraničí ve Stalinově vládě. Pražské poměry však ze svého pobytu v Praze (1945-1947) znal natolik dobře, že ho Stalin 19. února 1948 vyslal do Československa v roli „důvěrného poradce revoluce". Zorin se pak v Praze skutečně na dělnické revoluci aktivně podílel, znám je jeho podíl na vyzbrojení Lidových milicí, a to dokonce vojenským materiálem z armádních skladů.
Vyhrocenou situaci sledovala i Amerika, do Prahy se 19. února předčasně vrátil americký vyslanec Lawrence Steinhardt, v té době na léčebném pobytu. Nekomunističtí ministři vlády - kromě sociálních demokratů - se na tajné schůzce znova ubezpečili, že pokud ministr Václav Nosek (KSČ) nevysvětlí svoje reorganizační kroky v řadách SNB, podají demisi. Tentýž den se předseda vlády Klement Gottwald vydal i za prezidentem Benešem. Informoval ho o chystaném „rozbití vlády" a žádal slib, že Beneš po pádu vlády nebude jmenovat vládu úřednickou, ale sestavením nové vlády opět pověří nejsilnější stranu v zemi - komunisty. Tento slib prý od Beneše dostal, byť v poněkud „formulační mlze".
Pryč s parlamentem!
Vrcholily přípravy na Sjezd závodních rad a mnozí obezřetní podnikatelé vycítili, že se chystá další vlna znárodňování. Stačilo si přečíst projev předsedy Ústřední rady odborů Antonína Zápotockého, který byl zveřejněn právě 19. února. „Soukromokapitalistické podnikání s sebou nese nové rozšiřování třídních rozdílů a hromadění neúměrných kapitálů v rukou mála jednotlivců. Proto nelze připustit, aby se nám soukromokapitalistický sektor rozrůstal," naznačil Zápotocký, jak „ostrý" bude program blížícího se sjezdu závodních rad. Zápotocký dokonce řekl: „Pryč s parlamentem!"
Slet, móda, Sudety
Noviny informovaly, že letního Všesokolského sletu s zúčastní až 320 tisíc lidí. Z takové masy měli strach i komunisti, takže v době konání sjezdu si Gottwald ještě zahrál na věrného Sokola. Záhy organizaci de facto rozprášil a desítky neposlušných sokolských vůdců poslal za mříže. Sokol však nadále existoval i za komunistů pod hlavičkou tělovýchovných jednot a nepolitičtí cvičenci tak mohli nadále vybrušovat svoje hromadná cvičení, kterými se chlubili na spartakiádách.
Rudé právo se 19. února zabývalo i módou. V článku „Obstojí československá móda?" se komunistické noviny vážně zaobíraly chystanou mezinárodní módní přehlídkou v Karlových Varech. Stejné noviny objevily i údajně posledního žijícího svědka požáru Národního divadla. A radnice v Aši prostřednictvím Rudého práva zalitovala, že zájem o dosídlení některých osad v ašském výběžku je mizivý. Radní se proto odhodlali k likvidaci chátrající vesnice Neuengrün.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.