Oslavy
Historii Moravy si vyvěšením její vlajky připomene 750 radnic
04.07.2013 13:29
Přes 750 radnic, což představuje více než třetinu měst a obcí na Moravě, vyvěsí tento pátek při oslavách věrozvěstů a duchovních patronů sv. Cyrila a Metoděje její vlajku. Akce připomene bohatou historii, kulturu a tradice Moravy. Uskuteční se již počtvrté. Ve srovnání s prvním ročníkem se počet zúčastněných radnic zdesateronásobil, řekla Lenka Holaňová ze sdružení Moravská národní obec, které akci začalo v roce 2010 pořádat na popud studentů.
"Zájem o akci je enormní. Od starostů často slyšíme, že je hezké, že města a obce na Moravě, a to bez ohledu na jakékoli politické názory, něco spojuje," uvedla koordinátorka.
Zlatočervenou vlajku, doplněnou o moravskou orlici, opět vyvěsí na Nové radnici vedení Brna a 17 jeho městských částí, dále Znojmo se 70 okolními obcemi, Břeclav, Blansko, Vyškov, Kyjov, Mikulov, Zábřeh, Vizovice, Uničov, Valašské Klobouky, Šumperk, Uherský Brod i Uherský Ostroh, Strážnice či Litovel. Velkou podporu má akce v moravské části Vysočiny. Na Třebíčsku ji kromě Moravských Budějovic a Náměště nad Oslavou podpoří dalších 70 radnic. Silná je také podpora na Svitavsku, kde vlajku vyvěsí mimo jiné Moravská Třebová či Chornice.
Letos nově prapor zavlaje například ve Frenštátě pod Radhoštěm, Kunovicích, Hluku, Třešti, Bruntále, v Jevišovicích u Znojma nebo ve Vidnavě na Jesenicku. Tradičně s akcí počítá Jihomoravský kraj, který sídlí v budově někdejší moravské zemské vlády, a nově se k ní přidá také vedení Zlínského kraje.
"Za nejdůležitější ale považujeme, že se k akci hlásí stále více lidí. Moravskou zlatočervenou vlajku lze vidět na hodech či nejrůznějších oslavách, zdobí hasičské stanice a neschází na sportovních kláních," dodala Holaňová. Dnes ji sdružení věnovalo členům cyklistické expedice Cesta k písmu. Vlajka s ní poputuje z Istanbulu na Velehrad - trasou věrozvěstů na Velkou Moravu.
Moravská vlajka bude vyvěšena i ve třech obcích na Slovensku a na třech radnicích v Čechách. K akci se symbolicky připojuje radnice ve Vysokém Mýtě, protože tamní rodák a obrozenec Alois Vojtěch Šembera vlajku v roce 1848 vytvořil. Tehdy ji tvořily jen dva pruhy; horní žlutý (zlatý) a dolní červený. Stejnou vlajku má Praha, České Budějovice, Varšava nebo Kladsko. Proto se na vlajku začal před lety přidávat dalším symbol Moravy - erb s orlicí.
Někteří vexikologové se domnívají, že by bylo vhodnější vyvěšovat druhý moravský prapor, na němž je také orlice na modrém poli. Jde o tzv. markraběcí standardu. "Proti jejímu vyvěšování vůbec nic nenamítáme. I ta je odrazem moravské historie. Spíše ale podporujeme vlajku ve zlatočerveném provedení s orlicí, která je u veřejnosti oblíbenější," řekl předseda obce Jaroslav Krábek.
Moravská národní obec je občanské sdružení, které vzniklo v roce 1985 s cílem podporovat tradice, kulturu a historii Moravy. Pořádá besedy, výšlapy do přírody, návštěvy muzeí a galerií, každý rok v září v Brně organizuje moravské slavnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.