Opoziční TOP 09 chce, aby bylo minimálně na šedesát dní přerušeno projednávání služebního zákona. Norma, kterou koalice od prvního čtení zcela přepracovala, by podle TOP 09 měla být znovu projednána ve výborech. Pokud se tak nestane, TOP 09 zákon nepodpoří, řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil snahu TOP 09 za nebezpečnou hru, která může ohrozit čerpání peněz z EU. Také ANO požadavek opoziční strany odmítlo.
Koalice podle Kalouska v minulých měsících vyměnila řadu úředníků na vysokých pozicích na úřadech a nový zákon by je měl na těchto postech zafixovat. "Zákon zajišťuje stabilitu jen nově příchozím a jmenovaným," řekl Kalousek. Koalice to ale odmítá, podle předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka Kalousek zřejmě návrh nečetl.
Sobotka snahu TOP 09 i "dalších" zamezit přijetí služebního zákona označil za velmi destrukční. Kalousek podle něj riskuje, že unie znovu Česku zastaví čerpání peněz, a země tak přijde o desítky miliard korun. Opoziční politik by měl podle Sobotky raději zpytovat svědomí, co pro přijetí služebního zákona udělal on.
TOP 09 se dnes ohradila také proti tomu, aby Generální ředitelství státní služby, které bude mít na starosti výběr státních tajemníků, působilo pod úřadem vlády. Podle Kalouska by tak bylo příliš pod vlivem vládnoucích politiků. Sobotka zpochybnění role vedení Generálního ředitelství odmítl.
Výtky k normě má i KSČM. Podle poslance Jana Klána koalice dosud nezveřejnila, jaké finanční dopady bude zákon mít a kolika úředníků se bude týkat. Komunisté vítají, že by měly být zrušeny smluvní platy a stanovily se maximální odměny úředníků.
Koalice má dostatek hlasů na to, aby služební zákon ve Sněmovně prosadila.