Po patnácti dnech hladovění hlásí bojovníci proti radaru první zdravotní problémy. Jan Tamáš a Jan Bednář však trvají na tom, aby se jejich požadavky zabýval přímo premiér Mirek Topolánek nebo média. V protestu proto budou pokračovat.
"Mám sedminásobně zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi," popisuje Jan Bednář výsledky svého vyšetření z minulého týdne. O tom, že není zdravotně zcela v pořádku, svědčí i jeho nažloutlá barva. "Lékaři konstatovali, že mu může zkolabovat metabolismus," dodává Tamáš.
Jak je to s hladovkou |
Jan Tamáš a Jan Bednář už dva týdny nejedí, pijí však vodu, čaje a ovocné džusy. Tím se liší od "typických" hladovkářů - džusy jsou totiž vydatným zdrojem energie. Ve třetince džusu může být asi 600 kJ, což je ekvivalent jednoho rohlíku.
"Pokud pijí džusy, budou po dvou týdnech pohublí. Můžou mít určité změny v metabolismu, nemělo by je to ale ohrožovat na životě. Pokud to vydrží čtyři až šest týdnů, mohou už mít zdravotní problémy," hodnotí praktický lékař Václav Šmatlák. "To je taková falešná hladovka," dodává.
Pokud hladovějící pije jen vodu, konstatují lékaři zásadní tělesné změny asi po třech týdnech hladovění. Tehdy tělo přestane zpracovávat tělesný tuk a začne si brát živiny ze svalů a dalších orgánů.
Je zaznamenáno několik případů, kdy lidé protest nepřežili. Například v Irsku v roce 1981 zemřelo postupně deset vězňů, usilujících o odtržení severního Irska od Británie (vydrželi hladovět 46 až 73 dní). Bojovník za práva zvířat Barry Horne zemřel v roce 2001 poté, co si během čtyř hladovek poškodil játra a zrak. Světový rekord v hladovění drží osmičlenná skupina Irů, kteří kvůli samostatnosti své země hladověli ve věznici v Corku v roce 1920 po 94 dní. |
O přerušení protestu však ani jeden z mužů neuvažuje. "Vím, že mi protest může způsobit i následky do budoucna, sílu mi ale dodávají lidé, kteří mi píšou a chodí mě podpořit. Když sleduju, jak probíhají jednání, připomíná to rok 1938 a 1968, že se chystá jakási okupace," vysvětlil svoje odhodlání Bednář.
Na začátku hladovky oba muži vyhlásili, že chtějí dosáhnout jednoho ze tří cílů: zastavení jednání o radaru, vypsání referenda nebo zahájení otevřené diskuse o radaru. Otevřenou diskusí by podle nich bylo jednání s premiérem Topolánkem, od něhož "hladovkáři" už devět dnů očekávají odpověď na svůj dopis, nebo série televizních debat.
"Před volbami mají politické strany mnoho hodin prostoru prezentovat své programy, pořádají se hodinové debaty. Myslím si, že radar na našem území je dokonce důležitější než volby," vysvětlil požadavek Jan Tamáš. Podle něj by takovouto diskusi mohla iniciovat i některá ze soukromých televizí.
Zatím protestující dosáhli pouze toho, že jim audienci přislíbil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Měla by se uskutečnit ve čtvrtek dopoledne, podle Tamáše ji však ministerstvo zatím nepotvrdilo.
Foto: Robert Zlatohlávek