Česká televize věděla o posledním honu na neplatiče koncesionářských poplatků mnohem víc, než veřejně tvrdí. Dokumenty, které získal on-line deník TÝDEN.CZ, dokládají, že vedení televize dalo operaci najatých advokátů - od níž se pak distancovalo - předem zelenou: znalo text kritizovaných výzev i okruh obeslaných neplatičů. Česká televize to ale odmítá.
Když se minulý týden objevily první zprávy o tom, že při vymáhání poplatků došlo k chybám, vedení České televize okamžitě zařadilo zpátečku. "Považujeme postup advokátní kanceláře a vyhledávací agentury za nešťastný, a především nedostatečně konzultovaný s Českou televizí," nechal se slyšet mluvčí televize Ladislav Šticha. A v dopise, který Česká televize rozesílá rozezleným živnostníkům, již měli zaplatit dlužné poplatky, jde ještě dál: "Advokát jednal zcela v rozporu se smlouvou a písemným pokynem klienta tak, že bez souhlasu České televize rozeslal dopisy s obsahem, který rovněž nebyl s Českou televizí konzultován."
Jenže: jak ukazují interní dokumenty, ani náhodou nešlo o sólovou akci právníků. Naopak. Pět dní před tím, než začal najatý právník Dalibor Kalcso výzvy rozesílat, měli s ním zástupci televize schůzku, na níž o plánu detailně hovořili. "Situace ohledně nové vlny výzev byla podrobně konzultována včetně možných způsobů obrany dlužníků a výsledného efektu, který tato akce může přinést," stojí v zápisu ze schůze, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf televize Janeček dostane odměnu 893 tisíc korun
Z dokumentu také vyplývá, že zástupci televize si na jednání vyžádali přesný text výzvy. Hned příští den ráno přitom obdrželi čtyři zaměstnanci České televize mailem podobu výzvy. Jejich jména redakce zná; jde především o členy útvaru televizních poplatků.
Právník Dalibor Kalcso, jehož televize osočila z hrubého porušení smlouvy, se zdráhá postup Kavčích hor komentovat. "Jsem vázán mlčenlivostí, nemohu to blíže komentovat," řekl Kalcso. Nicméně i on částečně potvrdil, že televizní vedení nemluví o zákulisí pravdu. „Není žádným tajemstvím, že text výzvy už tři čtvrtě roku zůstává stejný, vždy se pouze změní paragraf. A obecně mohu říct, že jsme vše dopředu s vedením televize konzultovali," dodal Kalcso.
Česká televize však trvá na svém. "S textem výzvy nikdo seznámen nebyl," reagoval nejprve mluvčí televize Šticha. Poté, co zjistil, že TÝDEN.CZ má k dispozici zápis z jednání, ubral na razanci. "Dohodli jsme se, že do skončení dalších jednání nebudeme nic říkat," řekl a ukončil rozhovor.
Později přispěchala Česká televize s dalším vyjádřením. Tvrdí, že zápis nebyl oficiální. Dokument prý nikdy neodsouhlasila a průběh poslední schůzky líčí zcela jinak. Rozesílání nové vlny výzev už mělo být v plném proudu na konci července, a to aniž by o tom vedení televize vědělo. Ze záznamů České pošty ale vyplývá, že výzvy už sice v červenci pošta vyráběla, první část dopisů však odešla k adresátům skutečně až v úterý 5. 8. 2008. Česká televize tedy mohla včas zasáhnout.
Celý text prohlášení ČT čtěte ZDE .
BSP: Smlouvu jsme neporušili
Třebaže odpovědní lidé na Kavčích horách o způsobu vymáhání věděli, televize už oznámila, že spolupráci s právnickou firmou BSP Lawyers, jež dlužníky vyhledávala, končí. Šéf veřejnoprávní televize Jiří Janeček si přitom ještě před rokem nemohl spolupráci vynachválit a pyšnil se, jak rozpočet televize nabírá na objemu. "Z více než 100 milionů, které České televizi dlužili neplatiči, už veřejnoprávní televize od roku 2005 vymohla 80 až 90 milionů," liboval si tehdy Janeček. "Co bylo dříve, že se nevymáhalo nebo že se lidi nepřesvědčovali, aby zaplatili, tak se stalo opakem. Podařilo se nám peníze získat."
Televize navíc ve čtvrtek veřejně vyzvala dvacet pět tisíc živnostníků, jimž přišla výzva k zaplacení poplatků za televizi a desetitisícové pokuty, aby výzvy hodila do koše. Stopka tak připraví televizní rozpočet o miliony korun. Jen od ledna si totiž připsala na svůj účet bezmála třicet milionů korun, které jí firma vymohla od hoteliérů. "Celou srpnovou akci zaměřenou na živnostníky rušíme," stojí v prohlášení.
Vůbec poprvé o věci promluvila také firma BSP, která České televizi vyhledávala dlužníky. Jednáním televize se cítí být poškozena. "Nejsme si vědomi žádného porušení smlouvy ani jiné dohody. Česká televize nám doposud žádný konkrétní důvod vypovězení nesdělila," reagoval na kroky České televize jednatel BSP Daniel Paľko. "Naopak jsme pro veřejnoprávní médium přinesli finanční přínos větší než 250 milionů korun a více než 200 tisíc nových koncesionářů, což bylo a je naším úkolem," dodal.
Foto: Lucie Pařízková, archiv TÝDNE