Hotovo. Kanada <span>opět zavádí víza</span> pro Čechy

Domácí
13. 7. 2009 20:13
O víkendu optimista, nyní skeptik?
O víkendu optimista, nyní skeptik?

O víkendu optimista, nyní skeptik?Víkendový optimismus ministra zahraničí Jana Kohouta byl předčasný. Kanada od úterý znovu zavedla víza pro Českou republiku. Na svých stránkách o tom informovalo kanadské ministerstvo pro imigraci. Splnily se tak hrozby, které Kanada neoficiálně vysílala směrem k Česku: Pokud bude pokračovat příliv českých žadatelů o azyl, ztížíme vám cestování. Česká vláda vzápětí oznámila, že kabinet se sejde v úterý ráno na mimořádné schůzi.

"Bohužel, musím oznámit českým občanům, že Kanada víza zavádí," potvrdil v ČT v půl jedenácté ministr zahraničí Jan Kohout.

Kohout: Takhle se spojenec nechová!

O kanadském rozhodnutí se podle něj česká strana dozvěděla před pár hodinami. "Oficiální diplomatická nóta nám ještě nedošla. To je velmi nemilé a zvláštní." Kohout Kanadu kritizoval: "Takhle to na poslední chvíli oznamovat spojenci, s nímž se dohromady bojuje třeba v Afghánistánu, to se nedělá."

"S podobným jednáním" se prý za 25 let praxe na ministerstvu zahraničí Kohout ještě nesetkal. Na přelomu srpna a září pojede do Kanady.

ČTĚTE TAKÉ: Do Kanady s obavou. Cestujícím v Ruzyni chybějí informace

Situaci hodlá Česko řešit na evropské úrovni v rámci klauzule o solidaritě členských zemí EU. Velmi pravděpodobně tak bude navrhovat, aby všechny země zavedly jako "odplatu" víza pro Kanaďany. "Česko se bude v Evropské unii dovolávat klauzule solidarity," uvedl Kohout v ČT. Pokud klauzule platit nebude, Kohout varoval, že Česko může zavést Kanadě víza samo. "Buď budou víza zavedena celou Evropskou unií, anebo nebude platit klauzule solidarity, a potom my máme plné právo zavést víza Kanadě," pohrozil.

Víza platí od kanadské půlnoci

Země javorového listu bude pro Čechy nedostupnější.Vízová povinnost začala platit od 06.01 SELČ. Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vstup do země při příjezdu do Kanady. Poté již od nich Kanada bude vyžadovat víza. Žádat o ně bude třeba na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni. 

Tisková zpráva velvyslanectví Kanady uvádí: "Od 14. července 2009, 0.01 hod. severoamerického východního časového pásma (6.01 hod. středoevropského letního času), budou občané České republiky potřebovat pro vstup do Kanady vízum. Dnes to oznámil Jason Kenney, kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus. Občané České republiky budou mít během prvních 48 hodin možnost požádat o povolení ke vstupu při příletu nebo příjezdu do Kanady. 15. července po 23.59 hod. severoamerického východního časového pásma (16. července po 5.59 hod. středoevropského letního času) bude nutné mít předem vystavené vízum."

VYJÁDŘENÍ KANADSKÉHO VELVYSLANECTVÍ ČTĚTE ZDE

Vízové oddělení do měsíce? 

Předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura sdělil, že z kanadské strany obdržel informaci, že bude během měsíce opět obnoveno na pražské ambasádě vízové oddělení, aby nemuseli Češi žádat o víza až v daleké Vídni. "Požadujeme, aby bylo vízové oddělení, byť provizorní, zřízeno v Praze neprodleně, jelikož je nejvyšší sezona a tisíce Čechů tak musí komplikovaně žádat ve Vídni."

Asociace otevřeným dopisem adresovaným kanadskému velvyslanci v Praze žádá Kanadu, aby také neprodleně vyjasnila postup při žádostech o vízum v případě pobytu českých občanů ve třetích zemích, jelikož tisíce českých turistů navštěvuje Kanadu v rámci pobytu v USA, je tedy potřeba umožnit těmto turistů, aby si mohli zažádat o případné vízum také v třetí zemi tzn. například v USA či přímo na americko-kanadské hranici. Toto kanadská strana zatím nevyjasnila.

"Lépe budeme řídit tok lidí do Kanady"

Rostoucí extremismus. Jeden z často uváděných důvodů emigrace.Kanada argumentuje přílivem žadatelů o azyl. Od října 2007, kdy byla vízová povinnost zrušena, zažádalo v Kanadě o azyl téměř tři tisíce žádostí o přidělení statutu uprchlíka. Pro srovnání: v roce 2006 jich bylo podáno pouze pět. Více jich je jen z Mexika. O azyl v Kanadě z Česka žádají hlavně Romové, kteří se ve své vlasti cítí být diskriminováni.

„Zavedení vízové povinnosti, jež tímto oznamuji, nám umožní snáze řídit tok lidí směrem do Kanady a ověřit, že se jedná o osoby cestující v dobré víře. Tento významný krok k omezení břemene pro náš uprchlický systém nám umožní vyřizovat opravdové žádosti o přidělení statutu uprchlíka rychleji," uvedl v tiskové zprávě ministr Kenney.

Odpoledne bylo jasno, že je zle 

O tom, že se vízová otázka ubírá špatným směrem, informovali již odpoledne premiér Jan Fischer a ministr zahraničí Jan Kohout. Oznámili, že kanadská vláda se ještě večer "na vysoké úrovni" spojí s českými představiteli, aby s nimi hovořila o možném znovuzavedení vízové povinnosti pro české občany.

Fischera řekl, že rozhodnutí je plně v rukou kanadské strany, česká reakce na případné zavedení víz bude "přiměřená a patřičně sebevědomá". Kromě dvoustranných opatření chce ČR zaangažovat ve věci i Evropskou komisi.

Češi: Udělali jsme maximum

Podle Fischera vláda udělala vše proto, aby zavedení víz odvrátila.Předseda vlády zdůraznil, že on osobně i ministr zahraničí věnovali otázce víz maximální pozornost. "Využili jsme všechny kanály, vyvinuli jsme veškeré úsilí, abychom tento krok odvrátili, pozdrželi," poznamenal Fischer.

Připomněl, že případný problém bude muset být v rámci klauzule o solidaritě členských zemí EU řešen i na evropské úrovni. Český premiér o tom už hovořil s šéfem Evropské komise José Barrosem, se kterým bude i na toto téma znovu jednat tento týden ve Štrasburku.

Kanada zvažovala znovuzavedení vízové povinnosti pro občany ČR kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z Česka. Víza Ottawa zrušila v roce 1997. Podle některých informací z minulého týdne už bylo dokonce o vízech rozhodnuto, jen to zatím nebylo oficiálně oznámeno. Ministr Kohout byl o víkendu optimistický a naznačoval, že víza nyní zavedena nebudou. "víza mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech," uvedl Kohout v neděli pro Českou televizi.

ČTĚTE TAKÉ: Kohout: Kanada s vízy pro Čechy váhá. Díky Evropě

Většinu žádostí Kanada zamítá 

Kanadské velvyslanectví nedávno informovalo, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla.

Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2 581 českých žádostí. Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

 JAK POŽÁDAT O KANADSKÉ VÍZUM

 

Žádosti o víza nebude vyřizovat Velvyslanectví Kanady v Praze, ale Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Žádost lze podat též na každé ambasádě Kanady s vízovým oddělením (např. Paříž, Londýn, Řím).

 

Kontakt na Velvyslanectví Kanady ve Vídni je:

The Canadian Embassy
Immigration section
Laurenzerberg 2
1010 Vienna
Rakousko

 

Na níže uvedené webové stránce lze nalézt základní informace o získání víza: http://www.dfait-maeci.gc.ca/canada-europa/austria

tel. číslo: (43-1) 531-38-3010
fax: (43-1) 531-38-3911

 

Tiskopis žádosti o kanadské vízum lze z webou stáhnout prostřednictvím Adobe®Acrobat Reader.

 

Žádost lze podat na Velvyslanectví Kanady ve Vídni osobně. Na velvyslanectví budou k dispozici česky hovořící úředníci. Kromě osobního podání žádosti bude možné žádost podat prostřednictvím třetí osoby (včetně CKnebo poštou. Při kanadském velvyslanectví v Praze bude zřízena schránka, do které budou čeští občané moci žádost odevzdat, a velvyslanectví zajistí její vyřízení. Vyřízení těchto žádostí se odhaduje na 10 - 12 dní. Velvyslanectví v Praze bude též zajišťovat vydání pasů s vyznačeným vízem.

 

Žádost o vízum musí obsahovat vyplněný vízový formulář, platný cestovní pas se strojově čitelnou zónou, 2 pasové fotografie a poplatek za vízum (CAD 75,- pro jednorázový vstup, CAD 150,- pro vícenásobný vstup).

Bezprostředně po zavedení víz bude po dobu 48 hodin platit přechodné období, které se bude vztahovat na osoby nacházející se v leteckém tranzitu nebo na osoby, které v tomto období nastoupí na cestu. Během tohoto přechodného období budou cestující odbaveni na letišti v Kanadě bez víza. Po tomto období nebudou žádné výjimky umožněny.

Pro bližší informace za účelem získání víza doporučujeme obrátit se na Velvyslanectví Kanady v Praze či ve Vídni.

Foto: Reuters, Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ