Olomoucký odvolací krajský soud ve středu zprostil obžaloby z neuposlechnutí rozkazu bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína. Případ se znovu dostal před soud na podnět Nejvyššího soudu, na který se obrátila nejvyšší státní zástupkyně.
Hučín byl původně obžalován z šesti trestných činů, ze kterých ho již dříve soudy osvobodily. Neuposlechnutí rozkazu bylo jedním z nich. Dnešním verdiktem se tak jeho kauza uzavírá.
Podle obžaloby měl bývalý kapitán BIS Hučín v únoru 2001 bezodkladně identifikovat své zdroje a předat je svému nadřízenému. Tento rozkaz však nesplnil. Tvrdil, že se rozhodl chránit osoby, na které spoléhal a k tehdejšímu nadřízenému neměl důvěru. "Obžalovaný svévolně a úmyslně rozkaz nesplnil. Domnívám se, že základem fungujícího bezpečnostního sboru jako je BIS, je to, že uložený rozkaz musí být splněn," uvedl krajský státní zástupce Mojmír Pleva. Podotkl přitom, že motivy, které Hučín uvádí, nelze brát jako důvodnou obhajobu, ale jako účelovou.
Podle soudce byl však Hučín za tento čin již potrestán tím, že byl následně propuštěn z BIS. "Prevence v tomto případě je bezpříslušná, už není v BIS. To, že byl propuštěn ze služebního poměru, bylo dostatečnou prevencí před ostatními," uvedl soudce Anton Bucheň. Podotkl navíc, že příslušné orgány BIS měly další možnosti, jak uvedené zdroje získat.
Obhájci Hučína před soudem tvrdili, že v tomto případě ani nejsou splněny formální znaky trestného činu. "Bylo známé, že své zdroje chrání jako oko v hlavě a dá se předpokládat, že je nevydá. Taktika jeho nadřízených vyšla," uvedl jeho obhájce Milan Hulík. Upozornil navíc na to, že zacházení se zdroji neupřesňoval žádný vnitřní předpis a Hučín po odebrání bezpečnostní prověrky nemohl s takovými skutečnostmi již disponovat. "Vydání tohoto rozkazu sloužilo jako zástupný důvod k likvidaci nepohodlného člověka," doplnil Hulík.
Hučín před soudem, kde ho dnes podpořilo na 60 příznivců, uvedl, že jeho zdroje jej informovaly i o spojení státních zástupců na bývalé příslušníky Státní bezpečnosti. I z tohoto důvodu byli podle něj tito lidé ohroženi. S dnešním rozsudkem v kauze, ze které se zodpovídá před soudy již několik let, byl spokojen. "Bylo to dosaženo za poměrně velkého úsilí. Nemít ty zkušenosti z protikomunistického odboje, kdy je člověk zocelen těmi postupy, tak by to byl problém. Přerovské státní zastupitelství, které mé obvinění zosnovalo, by mělo být pohnáno před trestněprávní zodpovědnost," řekl Hučín.
Bývalý zpravodaj čelil obžalobě z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Kromě neuposlechnutí rozkazu byl obžalován také za nedovolené ozbrojování, zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Obžaloby ze šesti trestných činů jej loni v srpnu v plném rozsahu zprostil krajský soud. V případě neuposlechnutí rozkazu krajský soud trestní stíhání tehdy zcela zastavil.
Foto: archiv