Jedna z největších budov v Praze, sídlo ministerstva dopravy a ředitelství Českých drah, zažije v sobotu svůj první den otevřených dveří. Ve spletité budově návštěvníci uvidí například bývalý byt komunistického prezidenta Gustáva Husáka nebo protiletecký kryt. On-line deník TÝDEN.CZ však ví o budově více. Co tu po sobě zanechali novodobí ministři?
Téměř každý z ministrů poslední dekády tu po sobě zanechal nějakou stopu. Tedy popořadě. Nechvalně proslulý ministr dopravy a nynější majitel fotbalové Slavie Praha Aleš Řebíček (ODS, v úřadu září 2006 - květen 2009) nechal v budově na nábřeží Ludvíka Svobody kompletně vyměnit nábytek, který je na úřadu doteď. "Váže se k němu ale i historka, že si nechal nastoupit zaměstnance úřadu a v krátkém projevu mimo jiné řekl, že bude nadmíru otevřený všem a každý z úřadu za ním bude moci bez problémů zajít. Od té doby je na vchodových dveřích do ministerské sekce bzučák a vstup je pouze na kartu," vzpomíná jeden z dlouholetých zaměstnanců ministerstva.
Činil se i Řebíčkův nástupce, úřednický ministr Gustav Slamečka (nominován za ODS, květen 2009 - červenec 2010). Jako vášnivý cyklista nechal k úřadu zavést cyklostezku a před budovou nechal upevnit několik stojanů na kola. "Paradoxem bylo, že kola se tu v té době hodně kradla, a tak zaměstnance cyklistické nadšení brzy pustilo," doplňuje pamětník.
Dobešova posilovna
Situaci vyřešil až Pavel Dobeš (VV, poté LIDEM, červenec 2011 - prosinec 2012), který v rozlehlé budově ministerstva zřídil "kolárnu" a bicykly se tak dostaly pod zámek a do bezpečí. Dobeš navíc myslel na fyzičku svých zaměstnanců i jinak, v budově vyčlenil menší místnost bez oken pro "miniposilovnu".
Ve výčtu přeskočený Vít Bárta (VV, červenec 2010 - duben 2011) se údajně staral spíše o vnitřní bezpečnost budovy než o její vybavení. Jeho následovník Radek Šmerda se i přes své rychloúčinkování v čele ministerstva (duben 2011 - červen 2011) zasloužil o kavárnu, která se však v prostorách úřadu nechytila a na jejím místě se v současné době chystá otevření kantýny.
Proměna Sluníčka
Zbyněk Stanjura (ODS, prosinec 2012 - červen 2013) proměnil jednu z nejslavnějších místností v celém domě. Z takzvaného Sluníčka vystěhoval poradce a našeptávače ministra a místnost vrátil její původní účel - tedy zasedací sál. Proměnu dále korunoval a dotvořil současný vládce dopravního resortu Zdeněk Žák (kandidát SPOZ, červenec 2013 - dosud), který na zem vrátil jasně žlutý koberec, podle něhož dostala původně místnost název.
Koberec dostal darem někdejší prezident a generální tajemník komunistické strany Gustáv Husák. V jeho dobách bylo totiž ministerstvo dopravy sídlem ústředního výboru KSČ. Z totalitních dob je v budově k vidění i Husákův byt, který je však nyní už k nepoznání. "Lidé uvidí pouze prostory, kde v minulosti bydlel a úřadoval. Křídlo, ve kterém bydlel, je dnes předěláno na kanceláře a úřaduje zde kabinet ministra. Původně tu po něm zůstaly jen parkety na chodbě, které byly položeny v osmdesátých letech minulého století (odtud neoficiální název "parketová chodba"), a osobní výtah, který si nechal vystavět v sedmdesátých letech," popisuje bývalý byt papaláše mluvčí úřadu Martin Novák. V budově však nebydlel pouze Husák, stejné prostory jako on užívali dlouho před ním i prvorepublikoví ministři železnic, jejichž úřad byl vůbec prvním vlastníkem objektu.
V krytu je jen stůl. Ale zase Husákův
Z Husákovy éry je v budově k nalezení i protiletecký kryt. V něm je umístěn Husákův těžký stůl, jehož původní celá sestava vážila 250 kilo. "Podzemní kryt nebylo potřeba nikdy využít, nenastala situace, že by se tehdejší komunistické vedení muselo skrývat. Do roku 2002 byl plně funkční. Místnosti krytu byly vybaveny nábytkem i fungujícím sociálním zařízením. Po povodních ze září zmiňovaného roku však všechno přišlo vniveč. Od té doby jsou zde pouze prázdné prostory. Husákův stůl jsme sem přesunuli vloni v rámci pomalu vznikajícího muzea ministerstva dopravy," dodal Novák.
Den otevřených dveří se na ministerstvu koná už tuto sobotu od 10 do 16 hodin. Na akci se bude spolupodílet Pražská informační služba, která zajistí komentované prohlídky v půlhodinovém intervalu.