Devět z deseti Čechů by nechtělo mít za svého souseda narkomana. Na žebříčku nejméně oblíbených skupin následují alkoholici a lidé s kriminální minulostí. Zhruba třetině Čechů by jako sousedé vadili lidé s jinou barvou pleti a cizinci. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Nejtolerantnější postoj Češi zaujímají ke skupinám definovaným vysokým či naopak nízkým věkem a k lidem s jiným politickým přesvědčením. Sousedství s nimi odmítá jen každý 20. dotázaný.
Podle aktuálního průzkumu si 89 procent Čechů udržuje odstup od lidí závislých na drogách. S více než desetibodovým odstupem následují alkoholici a lidé s kriminální minulostí. "Poslední velká distance se vztahuje k psychicky nemocným lidem, které by za sousedy nechtěly mít dvě třetiny dotázaných," uvádí zpráva CVVM.
Sousedé s jinou barvou pleti by vadili 37 procentům respondentů. O pět procentních bodů nižší byl podíl lidí, kteří by za souseda nechtěli cizince žijícího v Česku. Distanci k lidem s homosexuální orientací vyjádřila necelá čtvrtina respondentů.
Přibližně pětina dotázaných by ve svém okolí nechtěla lidi s jiným náboženským přesvědčením a kuřáky. Sousedství s bohatými odmítá 11 procent Čechů a s chudými sedm procent. "Stejné procento by nechtělo mít sousedy tělesně handicapované," zjistilo CVVM.
Ve srovnání s průzkumem z března 2016 se výsledky letošního výrazně neliší. Výjimkou je posílení odmítavých postojů k alkoholikům o tři procentní body, a na druhou stranu čtyřbodový pokles podílu lidí, kteří by za souseda nechtěli osoby jiného náboženského vyznání.
I z dlouhodobé perspektivy je tolerance Čechů ke zkoumaným skupinám víceméně stabilní, uvádí CVVM. Výjimkou byl před dvěma lety skokový nárůst netolerance vůči skupinám, které mohou být spojovány s projevy radikálního islamismu v Evropě.