Česko se ve vytváření podmínek pro integraci přistěhovalců dostalo zatím na půli cesty. V mezinárodním srovnání celkem 38 států EU a dalších vyspělých zemí obsadilo 24. příčku.
Ze sta možných bodů dosáhlo na 45 - situace je tedy podle hodnotitelů "napůl příznivá". Ukázal to aktuální Index integrační politiky (MIPEX). Srovnání sestavily Barcelona Centre for International Affairs (CIDOB) a organizace Migration Policy Group (MPG).
Studie MIPEX se dělala loni už počtvrté. Poprvé ji pořadatelé zveřejnili v roce 2004. Nyní sledovali situaci v zemích EU, v USA, Kanadě, Švýcarsku, Japonsko, na Islandu či na Novém Zélandu. Zaměřili se na celkem 167 kritérií v osmi oblastech - práce, vzdělávání, zdraví, trvalý pobyt, nediskriminace, slučování rodin, získání státního občanství a účast na politice.
ČR v posledních letech získala body za snahy zapojit cizince do veřejného života a politiky či za změnu pravidel pro udělování občanství, pohoršila si ve slučování rodin a získávání trvalého pobytu. "ČR se postupně zlepšuje. Je jednou z nejlepších zemí v regionu střední Evropy. Pokročila ve čtyřech oblastech, ve dvou se situace ale bohužel zhoršila - ve slučování rodin a u dlouhodobého pobytu," uvedl Thomas Huddleston z MPG.
V přístupu k práci skončilo Česko na 25. místě. Získalo 52 bodů ze sta. O příčku lépe na tom bylo ve sjednocování rodin. Mělo 57 bodů. Za 38 bodů republice připadla 19. příčka ve vzdělávání. Ve zdravotní péči bylo Česko 21. se 44 body. Jen pětinu kritérií plní země v umožnění účasti na politice, je 29. Ještě o dva posty níž je v podmínkách trvalého pobytu a v nediskriminování. Dvacátou pozici obsadila v udělování občanství.