Soud v indickém Dárdžilingu ve čtvrtek rozhodl v případu českých entomologů Petra Šváchy a Emila Kučery, kteří byli obviněni z nedovoleného sběru hmyzu ke komerčním účelům v přírodní rezervaci Singalia. Rozsudek by však měl být oficiálně oznámen až v pondělí. Uvedla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Jak vyplynulo z rozhovoru s mluvčí ministerstva i českým zastupitelským úřadem v Dillí, situace kolem vynesení rozsudku nad českými vědci je chaotická. Obžalovaní sice podle mluvčí byli přítomni části jednání soudu, ale verdikt jim byl zřejmě sdělen pouze v místním jazyce. Oficiálně má být rozsudek znám v pondělí, ambasáda se ale pokusí zjistit obsah verdiktu již v pátek.
ČTĚTE TAKÉ: Indové údajně zfalšovali přiznání českých entomologů
Podle Opletalové soud v Dárdžilingu tvrdí, že verdikt nebyl hned po vynesení zveřejněn také proto, že nastaly problémy při zápisu jednání.
Zdroj z Entomologického ústavu, kde je Švácha zaměstnán a který ve čtvrtek s tímto vědcem mluvil, řekl, že sami obžalovaní netuší, k čemu soud dospěl. Obsah rozhodnutí soudu by prý mohl znát jen právník obou Čechů, který jej však nesmí v předstihu zveřejnit.
Obhajoba vědců se před soudem, který začal případ projednávat minulý týden, snažila prokázat, že Češi sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a mimo území rezervace. Za takový přestupek by jim hrozila pokuta. Pokud se však obvinění prokáže v plné šíři, mohou být Švácha a Kučera odsouzeni ke třem až sedmi letům vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští vědci podporují kolegy zatčené v Indii
Hlavním argumentem obžaloby je údajné přiznání obou vědců, že vstoupili do národního parku a se sebraným hmyzem chtěli obchodovat. Entomologové ale tvrdí, že doznání je zfalšované. Údajně bylo připsáno na bianko podepsané papíry, které si od nich policie vyžádala po jejich zadržení s tím, že na ně vyhotoví seznam zabavených předmětů a zařízení.
Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů.
Foto: Profimedia.cz