Inspekce udělila pokutu za jedovaté pražce z kolejí
04.05.2010 10:03 Exkluzivně
Statisíce na pokutách bude platit Správa železniční dopravní cesty za to, že prodala lidem staré pražce z rušených tratí. Státní kontroloři po ročním zkoumání firmám udělili první sankci - 480 tisíc korun. A začali řízení také s dalším prodejcem - Českými drahami. Za to původně oběma firmám hrozilo placení desítek milionů. Pražce obsahují podle analýz karcinogenní látky.
"Pokuta odpovídá porušení zákona o odpadech. Firma předala materiál neoprávněným osobám a neposkytli dostatečnou informaci," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.
Obě státní firmy se rozhodly nepotřebné pražce nabídnout k prodeji i proto, že na obchodu vydělaly miliony. Jinak by musely za likvidaci nebezpečného odpadu platit. Za tunu asi čtyři tisíce korun. Ročně totiž vyřazovaly tisíce tun pražců. Pražce prodával i pražský Dopravní podnik, u něj ale inspekce nakonec porušení zákona nezjistila.
Jeden z hříšníků, Správa železniční dopravní cesty, ale tvrdí, že lidé věděli, co nakupují. "Prodávali jsme pražce jako použitý stavební materiál, ne jako nebezpečný odpad. Nechali jsme všem kupujícím podepsat, že pražce použijí jen k obdobnému účelu," říká mluvčí SŽDC Pavel Halla. Podnik se proti pokutě ihned odvolal.
Na co nakonec kupující pražce využili, už není jejich věc. "Měli jsme v té době k prodeji povolení od ministerstva životního prostředí. A nikdo do té doby neprovedl žádnou analýzu, co obsahují," ohání se firma, které nakonec ministerstvo prodej zatrhlo.
Jen za pět měsíců roku 2009 podnik rozprodal pražce za 997 tisíc korun, což dvojnásobně převyšuje současnou sankci. Tvrdí, že prodával nejen zahrádkářům a chatařům na ploty či podlahy a schody, ale i firmám a muzejním železnicím. V květnu pak prodej ministerstvo zakázalo. Kolik firma tržila za prodeje v roce 2008, neuvedla.
Do poloviny roku 2008 pražce ve velkém prodávaly také České dráhy. Ty musejí nyní v rámci správního řízení, které právě začalo, doložit, kolik dřevěných kvádrů prodaly a kolik samy zlikvidovaly. Inspekce pak rozhodne o sankci. "Dostali jsme rozhodnutí o zahájení řízení, kompletujeme podklady," potvrdil Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah.
Obě státní firmy se pokutám budou bránit. "Pokutu jsme dostali za prodej třem firmám, které tyto pražce využily v souladu se směrnicí REACH. A dál jednáme s ministerstvy," potvrdil Halla. Ani jedna z firem v současnosti už pražce neprodává.
Zdravotní rizika ale hrozí. Podle posudku Státního zdravotního ústavu může být škodlivý nejen přímý kontakt pokožky s pražci, které obsahují těžké kovy, dehet a další látky, ale i samotné vdechování výparů z nich. Co ale dál s již prodaným nebezpečným odpadem, firmy ani stát nevědí. Lidé, kteří si jedovaté pražce koupili, je mají dál na zahrádkách.
"Stát by měl na vlastní náklady pražce zlikvidovat. Když to neudělala ani jedna z firem a rozhodly se nebezpečný odpad prodat," míní zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, na jejíž podnět se inspekce začala případy zabývat.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.