Málokdo ten spis viděl, všichni po něm ale touží. Inspekce ministra vnitra začala znovu pátrat po tom, kdo má ke svazku s tajuplným názvem Krakatice, naditém kompromitujícími materiály o politických špičkách, přístup.
Tolik fám a spekulací nebylo snad o žádném spisu nikdy řečeno a napsáno. Kvůli dnes už archivnímu materiálu panuje ve vedení ministerstva vnitra v současné době velká nervozita. "Šetříme úniky z policejních spisů na základě medializovaných článků a publikované knihy Kmotr Mrázek," potvrdila informaci serveru TÝDEN.CZ mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lídlová.
Víc ale oficiálně nechce říci. Další detaily se podařilo nashromáždit teprve díky řadě rozhovorů s bývalými i současnými vlivnými důstojníky bezpečnostních složek státu. Vše se točí kolem svazku s názvem Krakatice.
Metry dokumentů, jedenáct tisíc stran
Co je Krakatice? |
* Objemný policejní spis, který koncem 90. založil protikorupční policejní útvar * Zabývá se prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy * Svazek zkoumá vazby některých politiků na skupinu kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka * Objevují se zde například jména exministra financí Vlastimila Tlustého či někdejšího šéfa sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara |
Spis vznikl díky dlouhodobému sledování lidí kolem podnikatele Františka Mrázka, kteří se potkávali s politiky. Má jedenáct tisíc stran: metry dokumentů, které jsou vedeny v utajovaném režimu, jsou uložené v krabicích.
Objevuje se v nich až sto jmen, z nichž některá patří lidem z nejvyšších pater české politiky. Nejde přitom jen o listinné materiály, ale také o odposlechy telefonních hovorů. A nejen to. Krakatice obsahuje také policejní videonahrávky, které zmapovaly schůzky lidí blízkých Mrázkovi, například v luxusním pražském podniku U Tří housliček. "Věřím, že to spoustě lidí kazí spaní," říká ke Krakatici nový šéf protikorupční služby Jiří Novák. "Rizika plynou z toho, co se kde ještě může objevit."
Krátce po sněmovních volbách v roce 2006 se do médií dostaly odposlechy hovorů v té době vlivného občanského demokrata Vlastimila Tlustého s lidmi právě kolem podnikatele Mrázka. Spis Krakatice totiž dlouho putoval po různých policejních útvarech a k citlivým a výbušným informacím se tak mohli dostat - a nejspíš také dostali - politici, novináři a podnikatelé. Nejnověji z nich čerpal novinář Jaroslav Kmenta, který sepsal knihu Kmotr Mrázek. Mapuje, kdo mohl mít zájem na smrti hlavy českého podsvětí. V závěru knihy Kmenta mimo jiné zmiňuje, že Mrázek usiloval i o informace o aktivitách Ivana Langera.
A právě v té době začala Langerova inspekce pátrat po tom, jakým kanálem se utajovaná data ze spisu Krakatice dostala k žurnalistům. Před dvěma měsíci se rozběhlo další paralelní vyšetřování.
Celý článek najdete v pondělním vydání časopisu Týden.
Foto: Karel Šanda, subkampkraken.nl