Internet od Telefóniky vás přijde na stovky tisíc, díl II.
15.03.2009 09:00 Původní zpráva
Internet v mobilním telefonu od Telefóniky O2 se může pořádně prodražit. Stačí obyčejná lidská chyba a kromě sjednaného paušálu přijde i účet na stovky tisíc korun. Zjistit, kde se chyba stala, ovšem musíte sami. A navíc rychle.
Učitel David Ghali při pohledu na první vyúčtování od Telefóniky nevěřil vlastním očím. Za deset dnů brouzdání na internetu mu O2 naúčtoval přes dvě stě tisíc korun. Jeho paušál "Internet Mobil 1024" však sliboval neomezený internet za osm set korun měsíčně. "Volal jsem na zákaznickou linku, kde mi operátor řekl, že teď už je můj účet 700 tisíc korun a že to budu muset zaplatit. Smál se, že jsem rekordman, protože takovou fakturu za internet ještě neviděl," popisuje Ghali.
Článek on-line deníku TÝDEN.CZ o tarifu "O2 Internet Mobil", který díky chytře napsané lákavé nabídce může zákazníky připravit o desítky tisíc korun, vyvolal řadu ohlasů. Do redakce dorazily desítky příběhů, hlavní roli v nich tentokrát hrály chyby zaměstnanců a operátorů O2, za které jste museli zaplatit.
ČTĚTE TAKÉ: Tarif Telefóniky O2 vytáhne z kapsy desítky tisíc
Reklamace zabrala
Příběh Davida Ghaliho má šťastný konec. Okamžitě se obrátil se smlouvami na advokáta a ukázalo, že nic platit nemusí. "Můj advokát mi při pohledu na smlouvy s O2 řekl, že pokud s tím půjdeme k soudu, máme vyhráno. Smlouvám O2 totiž chybí některé podstatné náležitosti," vysvětluje Ghali.
K soudu se však jeho spor s Telefónikou zatím nedostal. Při reklamaci na pobočce O2 si jeden zaměstnanec všiml, že ačkoliv byl paušál Internet Mobil 1024 aktivovaný, data se účtovala mimo něj.
Telefónica O2 reklamaci uznala a fakturu na 700 tisíc korun smázla dobropisem. Ghali však nad touto epizodou mávnout rukou nechce. "Několik měsíců nejistoty, luštění faktur, jednání s právníkem a dohadování se s Telefónikou se na mně podepsalo. Kdybychom neměli právníka v rodině, konzultace s advokátem by znamenaly další náklady. Přemýšlím nad tím, že Telefóniku zažaluji."
Sto tisíc za tři dny
Jiřímu Kobělkovi naúčtovala Telefónika místo 150 korun 110 tisíc: "K internetu jsem byl připojený pouhé tři dny." Naštěstí se mu podařilo zjistit, kde udělal O2 chybu. "Operátor mi zapomněl paušál zapojit. Naštěstí se mi podařilo doložit, že jsem měl příslušný tarif řádně objednaný a chyba není na naší straně." Telefónika uznala reklamaci za oprávněnou a 110 tisíc poslala dobropisem. "Ty nervy, než se reklamace vyřídí, bych nikomu nepřál," popisuje Kobělka.
ČTĚTE TAKÉ: O2 zaplatí T-Mobilu sporné dvě miliardy, soudí se ale dál
Telefónica dostala symbolickou pokutu za klamavou reklamu
Po celém potahování s reklamací v něm zůstala hořká pachuť. „O2 si bez paušálu účtuje 200 korun za jeden megabyte. To je částka, které průměrný uživatel dosáhne po pěti minutách surfování (a koneckonců i bez surfování - stačí otevřít počítač a čekat, až se aktualizuje virová databáze, stáhnou automatické aktualizace atd.) Pokud tato cenová politika není v rozporu s dobrými mravy, tak už opravdu nevím."
Foto: Karel Šanda, Petra Mášová
Jak reklamovat fakturu? |
Vyúčtování reklamujte nejpozději do dvou měsíců od doby, kdy jste v něm zjistili chybu. Jinak právo na reklamaci zanikne. Samotné podání reklamace ještě neznamená, že fakturu nemusíte zaplatit. Pokud vám telefonní operátor platbu do vyřízení reklamace pozdrží, vyžádejte si ještě písemné potvrzení, jinak riskujete odpojení.
Vyřízení reklamace může trvat až jeden měsíc, v případě nutnosti spolupráce se zahraničním partnerem se tato doba prodlužuje o další měsíc.
Pokud operátor uzná vaši reklamaci, měl by vám nejpozději do jednoho měsíce vrátit rozdíl ceny tak, jak je popsáno ve všeobecných podmínkách.
Přestože vám kvůli chybě (například nefunkčnímu mobilnímu internetu) mohla vzniknout nějaká škoda, nemáte nárok na její náhradu.
Jestliže vám vyřízení reklamace nevyhovuje, můžete podat u Českého telekomunikačního úřadu návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace. Musíte tak ovšem učinit nejpozději do jednoho měsíce ode dne doručení reklamace. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.