Při plánování společenských akcí si musejí pořadatelé dávat pozor na to, aby jejich bezpečnostní opatření v souvislosti s mezinárodním terorismem nebyla přehnaná a nesystémová. Mohou tak totiž vytvářet atmosféru strachu a šířit mezi lidmi paniku. Oznámili to bezpečnostní expert Lukáš Dyčka z Univerzity obrany v Brně a bezpečnostní poradce Michal Ratajský. Mimořádná opatření budou platit například při oslavách Vánoc v Praze. Je otázkou, nakolik se k nim připojí i další města.
Oba experti se shodují, že bezpečnostní opatření nelze v žádném případě opomíjet nebo brát na lehkou váhu, ale je podle nich třeba chápat, že poskytnutí až příliš mnoha informací není vždy k užitku. "Zákazy a přílišné pokyny na těchto akcích vedou k panice a destruují setkání vnitřně. Vede to k ještě větší radikalizaci společnosti," uvedl Ratajský.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
"Mám dojem, že Islámský stát nepotřebuje zpravodajské služby. Veškerá data o naší bezpečnosti a našich slabých místech a efektivitě jeho akcí mu totiž naservírujeme v médiích. Stačí si jen pročíst weby," řekl Dyčka, který je analytikem Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany a poradcem ministra obrany pro bezpečnost.
Obdobná situace podle Dyčky nastala za druhé světové války, když Němci bombardovali Londýn střelami V1 a V2. Nemuseli mít ve městě zpravodaje, britská rádia totiž zpočátku průběžně přesně hlásila, kam nacistické rakety dopadají. Němcům stačilo jen poslouchat vysílání. Dělali to do doby, dokud přenosy neskončily. Následně přesnost německých zásahů klesla.
Přehnané zdůrazňování mimořádných bezpečnostních opatření v médiích může být podle Dyčky strašením lidí dopředu a zároveň signálem pro útočníky, kde je slabé bezpečnostní místo. "To už můžeme rovnou tyto akce v podstatě zrušit," uvedl Dyčka, podle něhož v těchto otázkách panuje napětí mezi svobodou slova na jedné straně a bezpečnostními opatřeními na druhé.
Speciální opatření přijali například pořadatelé vánočních trhů v centru Prahy. Jedním z nich je doporučení návštěvníkům, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. a 19. hodinou by navíc neměli na trhy vjíždět lidé s kočárky. Z bezpečnostních důvodů pořadatelé zrušili slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí.
Armádní expert je přesvědčen, že je nutné hledat vyváženost, což je složité. Za pravdu mu dává i Ratajský, který léta působil jako policejní specialista a zabývá se bezpečnostním poradenstvím. "Je třeba hledat balanc. Je to nesystémové, hysterické a dokonce alibistické," řekl Ratajský k bezpečnostním opatřením v Praze.