Romské ghetto, byty s naštvanými horníky a dalšími stejně rozzlobenými nájemníky i domy s uprchlíky. To vše právě prodal miliardář Zdeněk Bakala nadnárodnímu fondu Round Hill Capital na havířovském sídlišti Šumbark, na kterém reportér časopisu TÝDEN mapoval, co tam po Bakalovi vlastně zůstalo.
Bakala, Bakala, Bakala, Bakala, Bakala... Takto v rychlém sledu opakovaná slova znějí jako tajné zaříkávadlo. "Samé čachry, tenhle člověk nic jiného neumí," rozčiluje se nad Bakalou bývalý horník Ján Beluško. Sedíme v restauraci Eso na náměstí v Havířově-Šumbarku, vlastně je to spíše herna, samotná hospoda by se tu neuživila. A slovo Bakala zde zaznívá desetkrát do minuty. "Napřed natahal do Šumbarku cikány, pak sem dovedl uprchlíky a nakonec nás všechny prodal," shrnuje Beluško poslední události spojené s miliardářem.
Když se náhodný návštěvník Šumbarku rozhlédne třeba po fasádách domů v Anglické ulici nebo na náměstí 9. května, uvidí desítky oken bez záclon. Kvůli vysokým činžím starousedlíci dlouhodobě opouštějí tohle dříve výhradně hornické sídliště a Bakalova realitní společnost RPG Byty proto začala hledat nové nájemníky. Našla je třeba v rámci obchodu s chudobou a cizím neštěstím, ze čtvrti se postupně vytvořilo romské ghetto a teď do ní přicházejí i uprchlíci. Za Romy má realitka jistý státní příspěvek na bydlení, byty utečenců si zase pronajímá ministerstvo vnitra.
Bakala ale svoje nájemníky nepostrašil jen "hordami" uprchlíků, z nichž dostali obyvatelé Šumbarku až panický strach. Koncem týdne svým nájemníkům doslova vzal dech, když oznámil, že svých více než 43 tisíc bytů na Ostravsku prodal i s celou realitní firmou RPG Byty mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital se sídlem v Londýně. I pro uživatele někdejších hornických bytů v Šumbarku tím zhasla naděje, že si kvartýr budou moci od firmy odkoupit za nižší cenu než tržní.
Horník Ivan Holingr z Havířova-Šumbarku fárá už čtyřiatřicet let a podzemí těžařské společnosti Ostravsko-karvinské doly (OKD) brázdí na důlní mašince, aktuálně ve štolách Dolu ČSM-Jih. Za byt 1+1 v Jarošově ulici v majetku RPG Byty platí 5900 Kč měsíčně. Další výrazný kus ze mzdy hornického strojvůdce pak spolknou platby za energie. "V roce 2004 Bakala v našich závodních novinách Horník slíbil, že nám byty prodá. Mluvilo se o čtyřiceti tisících za kvartýr. Skutek utek," rozčiluje se Holingr. Obrazně řečeno, tenhle havíř je na Bakalovi otrocky závislý, neboť dosud žil v jeho bytě a fárá na jeho šachtě. A s kdysi slibovanou koupí bytu se loučí smutně. Pořád doufal, že byt přece jen získá, teď musí improvizovat. "Do důchodu mám šest let, pak se asi vrátím domů na Vysočinu, máme tam chalupu." Nelíbí se mu také, že Bakala výhradně hornické sídliště změnil v chudinskou zónu. "Vždyť je z toho romské ghetto. Kdyby nám byty prodal, havíři by to tady udrželi," věří. Právě spolu kráčíme ulicí Obránců míru, kde nabubřelému názvu z dob budování Havířova už nic neodpovídá. V celé ulici spíše vládne jen křehké příměří mezi stále menším počtem starousedlíků a příchozími Romy.
* Jak se žije Romům na sídlišti RPG v Havířově-Šumbarku, odkud sem přicházejí a proč často už po několika měsících zase odcházejí?
* Co poskytuje společnost RPG Byty romským nájemníkům, co uprchlíkům z Ukrajiny nebo Afghánistánu a co horníkům nebo hornickým penzistům?
* Co by na živoření v Šumbarku řekli "na místě činu" čeští politikové?
* Co očekávají nájemníci od nové nadnárodní realitní společnosti Round Hill Capital?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 10. SRPNA 2015.