Jak Brno přichází o památky: budovám hrozí ztráta statusu

Domácí
27. 11. 2016
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Více než 1400 historickým budovám v Brně a okolí hrozí, že přijdou o status kulturní památky. Majitelé je pak budou moci zbořit nebo necitlivě přestavět podle svého vkusu.

Budova nemocnice v Tišnově patří mezi historicky cenné. Když ji Jihomoravský kraj potřeboval přestavět, logicky se nejdříve zeptal ministerstva kultury. Tento úřad začátkem léta odpověděl kladně s překvapivým vysvětlením. Nemocnice totiž, stejně jako řada dalších zejména brněnských objektů, kvůli dávné chybě památkářů mezi chráněné stavby "papírově" nepatří, a tudíž je na seznamu památek neprávem. Tohoto úřednického přehmatu si brzy všimli další vlastníci historicky cenných objektů.

Rázem se objevilo 22 žádostí o vyřazení ze seznamu. Například u architektonicky zajímavé kavárny Savoy v Brně, funkcionalistického paláce Jalta nebo polikliniky v Zahradníkově ulici, která patří mezi klasické ukázky monumentalismu. V případě paláce Jalta je problém o to akutnější, že jej na konci října Brno prodalo soukromému majiteli, který chce poměrně zchátralou budovu přestavět.

Fascinující je, že problém vznikl už v roce 1988, kdy začal platit nový památkový zákon. Podle něj musely stavby navržené mezi kulturní památky projít schválením ministerstva kultury. Úředníci památkového úřadu na jižní Moravě a v Brně si toho však nevšimli a nechali stavby zapsat na seznam nemovitých kulturních památek podle starých pravidel.

Zmatení majitelé

Zaděláno je tedy na průšvih velkého kalibru. Vyškrtnutí ze seznamu hrozí i dalším brněnským stavbám, například budově Janáčkova divadla nebo sokolskému stadionu v Kounicově ulici. Celkem jich je v Jihomoravském kraji přes 1400, z toho nejvíce v moravské metropoli. "V Brně by šlo o ztrátu zhruba dvou třetin stávajícího památkového fondu. Jeho zpětné zařazení bude obtížné až nemožné už jen kvůli vlastnické struktuře," varuje Aleš Homola z brněnské pobočky Národního památkového ústavu. Velká část památek má totiž více majitelů, protože jsou rozprodány na jednotlivé byty.
Čtěte TÝDEN!
Dvojí možnost pro majitele: přestavět dům podle svého nebo dostat štědré dotace. Kterou z nich zvolí?

* Úřady se přou: Může za průšvih ministerstvo?

* Proč se tento problém týká jen Brna, respektive Jihomoravského kraje, a v jiných krajích potíže nemají?


CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 28. LISTOPADU 2016.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , Šefr Igor

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné