Neobvyklý případ zaznamenali nedávno inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zakoupili totiž sirup Mango, u nějž prodejce uváděl, že neobsahuje chemická barviva. Výsledek? Zjistili, že obsahuje syntetické barvivo tartrazin.
To je jenom jeden z případů uvedených na stránce Potravinynapranyri.cz, která má za úkol upozornit na klamání zákazníků a na falšování jídla a nápojů. V současnosti obsahuje 301 výrobků. Z toho 146 je označených přímo jako nebezpečné.
Je mezi nimi například pohankový chléb z bezlepkové mouky, který inspekce zakoupila v Litoměřicích. Ten paradoxně obsahoval dvakrát více lepku, než je povoleno. Podstatná část výrobků, jež web uvádí, obsahuje bakterii salmonely, která může způsobit onemocnění salmonelózou. To je střevní onemocnění, které je nebezpečné zvláště pro malé děti a starší lidi. Týká se to například některých kuřecích řízků prodávaných v Makru či mletého masa mix 100 % z Lidlu.
V pšeničné celozrnné mouce zakoupené v Brně nebyl uvedený výrobce. "Ve výrobku byla zjištěna přítomnost feromagnetických částic a dále úlomek modrého plastu," konstatuje se na webu. Ve špaldové celozrnné mouce zřejmě od téhož výrobce byly zase zjištěny černé jehličkovité částice.
Samostatnou kapitolou jsou medy a alkoholické nápoje. Tuzemský rum a hruška od neznámého výrobce zakoupené v Praze obsahovaly denaturační činidla, která mohou způsobit závažné zdravotní problémy. Rulandské šedé od Libora Herzána z Čejkovic pak dvojnásobně překročilo povolený limit pro konzervant kyselinu sorbovou. Dědečkův med od společnosti Včelpo dokonce zahrnoval i antibiotika, což je pro tyto výrobky nepřípustné. Květový lesní med od společnosti Honeypack pak byl dochucený cukrem.