KSČM chce trestat příživníky až půlročním vězením. "Je to návrat do socialismu," říká pro nové vydání časopisu TÝDEN Jiří Fiedor, jenž byl za příživnictví odsouzen v roce 1982.
Nemakačenko, povaleč, flákač, vagus či příživník. Čeština má mnoho synonym pro osoby záměrně se vyhýbající práci, které komunisté vždycky považovali za nebezpečnou sociální skupinu. Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) proto znova vyšla do boje s údajnými zaháleči, darmošlapy a lenochy čili s dlouhodobě nezaměstnanými. Ve sněmově totiž předložila novelu trestního zákona, která definuje nový trestný čin: příživnictví. Vlastně staronový, takzvané příživníky komunisti zavírali už od převratu v roce 1948. Často však zákon zneužívali, aby se zbavili nepřátel socialismu.
Nově komunisti navrhují v podstatě stejný zákon, jaký platil do počátku roku 1990. Jen trestní sazba je mírnější, příživník bude bručet maximálně šest měsíců, dříve to byly tři roky. Ty mohl u soudu nafasovat třeba nyní dvaapadesátiletý dokumentarista Jiří Fiedor, kterého policie na počátku osmdesátých let šikanovala právě kvůli práci, a to měl teprve sedmnáct roků. Střední průmyslovku v Praze skončil předčasně, protože vedení školy tvrdě žádalo, aby si ostříhal dlouhé vlasy. "To jsem odmítl, tak mě vyhodili. Pak jsem nějakou dobu nepracoval a motal jsem se v pražském undergroundu. Při jedné policejní razii v lednu 1982 v bufetu Smíchovský sklípek mě zatkli, protože jsem v občanském průkazu neměl razítko zaměstnavatele. Rovnou mě vzali na celu předběžného zadržení v Bartolomějské ulici," vypráví Fiedor.
Když služebnu v Bartolomějské opouštěl, nesl si v ruce obvinění z trestného činu příživnictví.
* Jak tehdejší soudce potrestal Jiřího Fiedora?
* Jak by ho za stejný "zločin" chtěla soudit dnešní KSČM?
* Proč KSČM zákon navrhuje? Z obavy z občanského sektoru, nebo snad ze strachu z imigrantů?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 20. ÚNORA 2017.