Česko nemá moc možností, jak osvobodit svého občana, kterého v Libyi unesl nejspíš Islámský stát. Bude muset především vyčkávat, zda se únosci ozvou a pak vyjednávat. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekli bývalí ministři zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
Podle někdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobody je nutné napřed zjistit, kde unesený Čech je. "To ale nevyřeší vláda v Praze, to musí udělat diplomaté, experti přímo na místě. A pak zvolit cestu k jeho osvobození," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Svoboda.
"Problém je, jak se s tou skupinou, co to udělala, spojit. Obyčejně nemají normální adresu nebo telefon, kam bychom mohli zavolat," konstatoval Karel Schwarzenberg. Pokud se podle něj podaří navázat kontakt, může se rozhodovat o tom, jak postupovat dál. "Pak uvidíme, jestli ti nešťastníci žijí, jestli budou únosci vydírat nějakým výkupným nebo co vlastně chtějí," dodal Schwarzenberg.
"Pokud jsou zkorumpovatelní, je možné s únosci o této možnosti jednat. Na druhou stranu samozřejmě platí, že s teroristy se nevyjednává, protože pak by se útoky začaly množit," poznamenal Svoboda. Pokud skutečně Čecha a další lidi z areálu ropného pole v Libyi unesli bojovníci Islámského státu, nastává podle něho další problém, že oni moc nevyjednávají a vůči zajatcům jsou nemilosrdní.
Další možností pomoci tak je například zásah speciálně vycvičené jednotky. "Znovu ale opakuji, že se to musí řešit přímo na místě, těžko takhle z Prahy navrhovat postup, to by byly spekulace. To musí doporučit expert na místě," tvrdí Svoboda. Věří, že do oblasti odjeli zkušení diplomaté, kteří dokáží koordinovat odpovědné lidi a zjistit informace o uneseném českém občanovi.
Rakušané mají jasno
Česká diplomacie ovšem zatím jasno nemá. Předpokládá, že Čech i Rakušan byli uneseni, prozatím to nepotvrdila. "Byl pravděpodobně unesen. Stoprocentně to ale zatím nelze potvrdit," řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Informaci o únosu radikály dostaly české úřady od Filipínců, uvedl Zaorálek. Tuto verzi se však českým diplomatům dosud nepodařilo potvrdit.
Zato Rakušané mají jasno. "Nyní jsou k dispozici zaručené informace o tom, že skupina cizinců, která byla na ropném poli Ghaní přepadeném 6. března teroristy z IS, se nachází v rukou těchto teroristů z Islámského státu," citovala agentura APA z písemného vyjádření rakouského ministerstva zahraničí. "V době, kdy skupina (cizinců) byla v několika vozidlech odvážena z pole směrem na sever, nebyl žádný její člen zraněn."
Rakouská diplomacie odmítla upřesnit, z jakých zdrojů informace o unesených cizincích získala. Mluvčí ministerstva Martin Weiss nicméně zdůraznil, že údaje jsou "zaručené".