Jak Zeman, KSČM a sektáři zneužívají Jana Husa

Domácí
21. 6. 2015 20:01
Zpodobení Mistra Jana Husa na mimořádně cenné historické a umělecké památce - dvou křídlech z pozdně gotického oltáře z kostela sv. Václava v Roudníkách na Ústecku.
Zpodobení Mistra Jana Husa na mimořádně cenné historické a umělecké památce - dvou křídlech z pozdně gotického oltáře z kostela sv. Václava v Roudníkách na Ústecku.

Na šestistém výročí upálení Mistra Jana Husa si přihřívají polívčičku politikové i jurodiví členové neregistrované teplické Církve husitské alias Vlasteneckého spolku Mistra Jana Husa.

Už na počátku padesátých let Gottwaldův režim učinil z Mistra Jana Husa něco jako vůbec prvního komunistu a vždy ve výroční den jeho upálení zdobil Mistrův portrét i titulní stranu Rudého práva. "Teprve v lidově demokratické republice se může v plném lesku rozvinout bohaté revoluční dílo Mistra Jana. A pracující lid, budující socialismus, může se s hrdostí přihlásit do řad dovršitelů a následovníků jeho díla," přemítal v Rudém právu 6. července 1950 historik Josef Macek. A generální tajemník ÚV KSČ a prezident Klement Gottwald dodal: "Jestliže se někdy náš národ znovu přiblížil k nejslavnější své husitské době, pak je to právě dnes."

A komunisté se Husa nehodlají vzdát ani dnes. Třeba syn Aloise Grebeníčka, sadistického vyšetřovatele StB z padesátých let, o Husovi i v těchto dnech stále přemítá jako za Gottwaldovy éry. "Hus zůstává nesmrtelným a dodnes děsí vatikánské korupčníky, kteří ani v současné době neorganizují církevní život podle Zdrávas Maria," napsal Miroslav Grebeníček letos 6. června pro Haló noviny. A víte, jakou spojitost má Pražský hrad s teplickou základnou jisté sekty zaštiťující se jménem Mistra Jana Husa? Pojítkem je Miloš Zeman. Zeman se totiž raději než s katolíky paktuje s podivuhodnými sektami a už při své předvolební prezidentské kampani se dal do holportu s teplickou Církví husitskou alias Vlasteneckým spolkem Mistra Jan Husa. Tato státem neuznaná církev, založená odpadlíky od Československé církve husitské, vydává časopis Trefa, v jehož červnovém čísle je připomenuta právě Zemanova návštěva sektářské modlitebny v Teplicích.

Šéf samozvané církve Pavel Svoboda prezidenta pozval do Teplic i na letošní oslavy svátku Mistra Jana Husa. Svoboda se označuje za Husova rytíře a v Trefě letos zveřejnil snímek, na němž pózuje v uniformě coby někdejší příslušník Veřejné bezpečnosti. A klade si otázku: "Dá se vůbec srovnávat dnešní bordel s tehdejším pořádkem?" Pravdu milující Jan Hus má zkrátka vypečené následovníky. Poslední číslo Trefy kromě Zemana adoruje i Vladimira Putina. Zrádnou Evropskou unii prý stejně brzy zničí černošští uprchlíci z Afriky, což bude "pro Brusel trest Boží" a pro Putina zadostiučinění.

Více se dozvíte v časopisu TÝDEN.* Proč Miloš Zeman vyvěsil na Hradě husitské zástavy s kalichy? A proč se mu Praha posmívá, že jde ve skutečnosti o kalíšky na becherovku?

* V Táboře v těchto dnech vystavují Husův plášť z Kostnice, může jít opravdu o šest set let starou textilii, kterou nosíval Mistr Jan?

* Proč byl vlastně upálen Jan Hus? Ani historikové a teologové na tuhle otázku neumějí odpovědět v pěti větách.

* Jak umíral Hus na hranici? Podle dobové kroniky na jeho spálení nestačily dva vozy dřeva a musel být dovezen ještě třetí.

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 22. června 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Libor Zavoral

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ