Jak Zeman, KSČM a sektáři zneužívají Jana Husa

Domácí
21. 6. 2015 20:01
Zpodobení Mistra Jana Husa na mimořádně cenné historické a umělecké památce - dvou křídlech z pozdně gotického oltáře z kostela sv. Václava v Roudníkách na Ústecku.
Zpodobení Mistra Jana Husa na mimořádně cenné historické a umělecké památce - dvou křídlech z pozdně gotického oltáře z kostela sv. Václava v Roudníkách na Ústecku.

Na šestistém výročí upálení Mistra Jana Husa si přihřívají polívčičku politikové i jurodiví členové neregistrované teplické Církve husitské alias Vlasteneckého spolku Mistra Jana Husa.

Už na počátku padesátých let Gottwaldův režim učinil z Mistra Jana Husa něco jako vůbec prvního komunistu a vždy ve výroční den jeho upálení zdobil Mistrův portrét i titulní stranu Rudého práva. "Teprve v lidově demokratické republice se může v plném lesku rozvinout bohaté revoluční dílo Mistra Jana. A pracující lid, budující socialismus, může se s hrdostí přihlásit do řad dovršitelů a následovníků jeho díla," přemítal v Rudém právu 6. července 1950 historik Josef Macek. A generální tajemník ÚV KSČ a prezident Klement Gottwald dodal: "Jestliže se někdy náš národ znovu přiblížil k nejslavnější své husitské době, pak je to právě dnes."

A komunisté se Husa nehodlají vzdát ani dnes. Třeba syn Aloise Grebeníčka, sadistického vyšetřovatele StB z padesátých let, o Husovi i v těchto dnech stále přemítá jako za Gottwaldovy éry. "Hus zůstává nesmrtelným a dodnes děsí vatikánské korupčníky, kteří ani v současné době neorganizují církevní život podle Zdrávas Maria," napsal Miroslav Grebeníček letos 6. června pro Haló noviny. A víte, jakou spojitost má Pražský hrad s teplickou základnou jisté sekty zaštiťující se jménem Mistra Jana Husa? Pojítkem je Miloš Zeman. Zeman se totiž raději než s katolíky paktuje s podivuhodnými sektami a už při své předvolební prezidentské kampani se dal do holportu s teplickou Církví husitskou alias Vlasteneckým spolkem Mistra Jan Husa. Tato státem neuznaná církev, založená odpadlíky od Československé církve husitské, vydává časopis Trefa, v jehož červnovém čísle je připomenuta právě Zemanova návštěva sektářské modlitebny v Teplicích.

Šéf samozvané církve Pavel Svoboda prezidenta pozval do Teplic i na letošní oslavy svátku Mistra Jana Husa. Svoboda se označuje za Husova rytíře a v Trefě letos zveřejnil snímek, na němž pózuje v uniformě coby někdejší příslušník Veřejné bezpečnosti. A klade si otázku: "Dá se vůbec srovnávat dnešní bordel s tehdejším pořádkem?" Pravdu milující Jan Hus má zkrátka vypečené následovníky. Poslední číslo Trefy kromě Zemana adoruje i Vladimira Putina. Zrádnou Evropskou unii prý stejně brzy zničí černošští uprchlíci z Afriky, což bude "pro Brusel trest Boží" a pro Putina zadostiučinění.

Více se dozvíte v časopisu TÝDEN.* Proč Miloš Zeman vyvěsil na Hradě husitské zástavy s kalichy? A proč se mu Praha posmívá, že jde ve skutečnosti o kalíšky na becherovku?

* V Táboře v těchto dnech vystavují Husův plášť z Kostnice, může jít opravdu o šest set let starou textilii, kterou nosíval Mistr Jan?

* Proč byl vlastně upálen Jan Hus? Ani historikové a teologové na tuhle otázku neumějí odpovědět v pěti větách.

* Jak umíral Hus na hranici? Podle dobové kroniky na jeho spálení nestačily dva vozy dřeva a musel být dovezen ještě třetí.

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 22. června 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Libor Zavoral

Další čtení

Jaké topení zvolit při rekonstrukci starší nemovitosti

Domácí
24. 4. 2025

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ