Za změnu režimu v listopadu 1989 může Státní bezpečnost (StB), KGB a vliv Moskvy, která zradila věc socialismu, tvrdí Miloš Jakeš. "Na Národní třídě organizovali srážku studentů s policií, aby dostali lidi do ulic a vytvořili vhodné podmínky pro svrhnutí vedení," řekl v rozhovoru pro slovenský časopis Extra plus předlistopadový generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ).
Anketa:
Měl/a jste se před rokem 1989 lépe než dnes?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- V té době jsem ještě nebyl/a na světě. 33%
Z funkcionářů StB a komunistické strany viní Jakeš v rozhovoru především vedoucího oddělení státní administrativy (takzvané 13. oddělení) ÚV KSČ Rudolfa Hegenbarta a posledního šéfa komunistické tajné policie Alojze Lorence. "Hegenbart měl dokonce svůj plán. Sám napsal, jak svrhne vedení na připravovaném plenárním zasedání ÚV KSČ v prosinci 1989 za podpory občanů, kteří se shromáždí okolo Hradu a budou žádat odstoupení vedení," míní Jakeš.
Rozbuškou událostí podle něj byla fáma o zabití studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Martina Šmída při událostech na Národní třídě v Praze. "Úlohu mrtvého Šmída sehrál příslušník StB Zifčák, a jak později sám řekl, v kapse měl letenku do Moskvy, což jen potvrzuje součinnost celé akce s KGB," dodal Jakeš.
Hlavní úlohu na konci komunistického režimu však přičítá moskevským komunistům v čele s Michailem Gorbačovem. Nedokáže přitom zhodnotit, zda Gorbačov jenom nezvládl přestavbu, nebo bylo jeho úmyslem rozvrátit socialistický systém. "Ale v konečném důsledku šlo o zradu. On se svým způsobem prohlásil sociálním demokratem, takže odmítl za potlesku Západu sovětský socialistický systém, ustoupil od základních principů marxismu-leninismu a zavrhl třídní přístup k řešení problémů," řekl Jakeš.
Jakeš se v rozhovoru také vyjádřil k současnému vývoji v České republice. "Porovnejme si postavení obyčejného člověka předtím a dnes. Dnes má vliv ten, kdo má peníze," domnívá se Jakeš. Hvězda bývalého československého a českého prezidenta a disidenta Václava Havla podle něj pomalu hasne. "Z jeho pravdy a lásky zůstaly lež, nenávist, zdevastovaná a rozkradená země, dluhy," řekl Jakeš.
Odmítl přitom, že by se ÚV KSČ pod jeho vedením dopouštěl velkých chyb a že by Československo ekonomicky a hospodářsky upadalo. "V zásadě jsme postupovali správným směrem a dosáhli jsme pozoruhodných výsledků ve všech oblastech," konstatoval Jakeš.
Miloš Jakeš působil v KSČ od čtyřicátých let, v padesátých letech studoval v Moskvě a pak pracoval v aparátu KSČ. Po roce 1968 se aktivně podílel na normalizaci, v roce 1987 se stal generálním tajemníkem komunistické strany. V souvislosti s jeho působením v době okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy proti němu bylo vedeno trestní řízení, ale bylo zastaveno.