Jakeš: Z pravdy a lásky zůstaly lež, nenávist a rozkradená země

Domácí
17. 11. 2012 18:45
Miloš Jakeš.
Miloš Jakeš.

Za změnu režimu v listopadu 1989 může Státní bezpečnost (StB), KGB a vliv Moskvy, která zradila věc socialismu, tvrdí Miloš Jakeš. "Na Národní třídě organizovali srážku studentů s policií, aby dostali lidi do ulic a vytvořili vhodné podmínky pro svrhnutí vedení," řekl v rozhovoru pro slovenský časopis Extra plus předlistopadový generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ).

Anketa:

Měl/a jste se před rokem 1989 lépe než dnes?

Z funkcionářů StB a komunistické strany viní Jakeš v rozhovoru především vedoucího oddělení státní administrativy (takzvané 13. oddělení) ÚV KSČ Rudolfa Hegenbarta a posledního šéfa komunistické tajné policie Alojze Lorence. "Hegenbart měl dokonce svůj plán. Sám napsal, jak svrhne vedení na připravovaném plenárním zasedání ÚV KSČ v prosinci 1989 za podpory občanů, kteří se shromáždí okolo Hradu a budou žádat odstoupení vedení," míní Jakeš.

Rozbuškou událostí podle něj byla fáma o zabití studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Martina Šmída při událostech na Národní třídě v Praze. "Úlohu mrtvého Šmída sehrál příslušník StB Zifčák, a jak později sám řekl, v kapse měl letenku do Moskvy, což jen potvrzuje součinnost celé akce s KGB," dodal Jakeš.

Hlavní úlohu na konci komunistického režimu však přičítá moskevským komunistům v čele s Michailem Gorbačovem. Nedokáže přitom zhodnotit, zda Gorbačov jenom nezvládl přestavbu, nebo bylo jeho úmyslem rozvrátit socialistický systém. "Ale v konečném důsledku šlo o zradu. On se svým způsobem prohlásil sociálním demokratem, takže odmítl za potlesku Západu sovětský socialistický systém, ustoupil od základních principů marxismu-leninismu a zavrhl třídní přístup k řešení problémů," řekl Jakeš.

Příznivci minulého režimu přišli v sobotu 17. listopadu demonstrovat na Václavské náměstí v Praze.Jakeš se v rozhovoru také vyjádřil k současnému vývoji v České republice. "Porovnejme si postavení obyčejného člověka předtím a dnes. Dnes má vliv ten, kdo má peníze," domnívá se Jakeš. Hvězda bývalého československého a českého prezidenta  a disidenta Václava Havla podle něj pomalu hasne. "Z jeho pravdy a lásky zůstaly lež, nenávist, zdevastovaná a rozkradená země, dluhy," řekl Jakeš.

Odmítl přitom, že by se ÚV KSČ pod jeho vedením dopouštěl velkých chyb a že by Československo ekonomicky a hospodářsky upadalo. "V zásadě jsme postupovali správným směrem a dosáhli jsme pozoruhodných výsledků ve všech oblastech," konstatoval Jakeš.

Miloš Jakeš působil v KSČ od čtyřicátých let, v padesátých letech studoval v Moskvě a pak pracoval v aparátu KSČ. Po roce 1968 se aktivně podílel na normalizaci, v roce 1987 se stal generálním tajemníkem komunistické strany. V souvislosti s jeho působením v době okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy proti němu bylo vedeno trestní řízení, ale bylo zastaveno.

Autor: - pcl - Foto: Robert Sedmík

Další čtení

ilustrační foto

POČASÍ: Víkend bude kritický. Rozkvetlé stromy projdou zkouškou mrazem

Domácí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Muž ubodal ženu přímo na náměstí. Uhrál to na nepříčetnost způsobenou drogami

Domácí
4. 4. 2025

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ