Na přípravě prezidentské novoroční amnestie se nepodílel žádný právník. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekl prezidentův blízký spolupracovník Ladislav Jakl. S kým dalším dosluhující prezident svůj krok konzultoval, prozradit odmítl.
Rozhodnutí o "parametrech amnestie" vzešlo pouze z diskusí prezidenta Václava Klause a jeho nejbližších spolupracovníků. Odborník na právo podle Jakla není v případě nastavení parametrů nutný.
"U parametrů podle mě vůbec žádný právník ani nemá co dělat. To je občanské a politické rozhodnutí," prohlásil ředitel politického odboru Hradu. "Právníci na to koukají právě z pohledu té justiční mašinerie, proti které je vlastně i institut milostí i institut amnestie namířen," dodal Jakl.
Ředitel hradního politického odboru prý vyhlášení amnestie Klausovi navrhoval už vícekrát. "Když máte deset let číst všechny ty žádosti, rozsudky a příběhy, tak ono vás to taky nahlodá," řekl Jakl. U Klause až do letoška neuspěl. "Pan prezident mě s tím několikrát vyhodil, protože asi správně uznal, že ten institut amnestií byl zprofanován předchozím prezidentem, který udělil čtyři amnestie," uvedl Ladislav Jakl v rozhlase.
Nechci z nikoho udělat terč, tají Jakl dál, kdo radil Klausovi
Prozradit, s kým Václav Klaus o amnestii debatoval, Jakl říct nechtěl. "To není úřední agenda," reagoval s tím, že z nikoho nechce udělat terč. "Dostávám denně desítky, možná i stovky výhrůžek násilím, že mě někdo přijde zabít, zmlátit," argumentoval Jakl, proč neřekne jména svých kolegů, kteří mohli mít na Klausovo rozhodnutí vliv.
Žalobu na utajování informací kolem novoroční amnestie, kterou ve středu podala advokátka Hana Marvanová, není podle hradního úředníka opodstatněná. Zákon podle něj porušen nebyl. "Možná některé aktivisty, kteří se potřebují ukázat v tom spravedlivém světle, baví podobná hra na žaloby," prohlásil Jakl na adresu právničky a dalších aktérů vystupujících proti Klausově amnestii. "Ostatně, já se na rozhodnutí soudu v této věci docela těším," dodal ve vysílání.
"Ta křečovitá snaha se dobrat nějaké jiné odpovědi uspokojena nebude nikdy," reagoval tajemník. "Nešlo o rozhodnutí úřadu nebo nějakého jeho odboru, ale o rozhodnutí prezidenta," zdůvodnil. Za amnestii je odpovědný prezident, který je jejím autorem, opakoval Jakl. O každém z parametrů prý rozhodoval jen prezident.
Prezidentovo rozhodnutí se střetává s negativními ohlasy ze všech stran. Největší kritiku sklidil hlavně druhý článek amnestie, který ukončuje trestní řízení trvající déle než osm let. Díky němu byla totiž omilostněna řada aktérů velkých hospodářských kauz. Paradoxní je také fakt, že pouhé dva dny od vyhlášení amnestie zpochybnila její aboliční část šéfka právního odboru Hradu Dana Římanová ve svém odborném stanovisku, které si nechal Klaus vypracovat.