Komunisti odsoudili v padesátých letech otce Jana Přeučila k doživotnímu trestu v procesu s Miladou Horákovou. Přesto během normalizace vstoupil do KSČ. V osmdesátých letech se o něj zajímala Státní bezpečnost. V rodině měl totiž chartistu.
Na podzim roku 1980 otevřeli estébáci spis s krycím jménem KLAUN. Zaznamenávali do něj protistátní činnost herce Jana Přeučila. Jeho nevlastní dcera si v té době vzala chartistu Jiřího Chmela. "Štěpánce tehdy zakázali vystupovat v televizi, strašně ji tím psychicky poznamenali," vzpomíná v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ po devětadvaceti letech Přeučil.
Na začátku osmdesátých let na vás StB založila spis KLAUN, kde jste byl veden jako podvratný živel. Vzpomenete si ještě, čím jste tehdy komunistům vadil?
Moje žena Štěpánka Haničincová měla dvě děti, Sašu a Honzu. Saša se v té době rozvedla a zakoukala se do Jiřího Chmela. Ještě před tím, než k nám do rodiny přišel, se zmínila: Mami, Honzo, je to trochu problém, on je chartista. V tom okamžiku Štěpka spráskla ruce a řekla: "No, to si živě umíme představit, co bude následovat." Jirka se v té době vracel z kriminálu, byl asi rok a půl zavřený právě kvůli chartě. A když si Saša Jirku vzala, tak to na Štěpánku a potažmo i na mě vrhlo úplně jiné světlo reflektoru. A první zásah někoho shora byl ten, že Štěpina dostala zákaz vystupovat v televizi. Zdůvodnili to tím, že ona, která vychovává generace lidí v socialistickém duchu, že ona sama má dceru, která má chartistu. Ten moment, kdy Štěpánce zakázali vstupovat, ji strašně psychicky poznamenal.
Ze spisu KLAUN, který jsem prostudoval, vyplývá, že se StB nezajímala jen o vás, ale i o byt na Vinohradech, kde jste žil.
Ano, to byl druhý motiv, proč Štěpánku odstřihli od její práce. Saša s Jirkou u nás jeden čas - asi rok - bydleli. Čili z našeho bytu proběhla řada Jirkových telefonů s pro režim nepohodlnými lidmi. Takže jsme věděli, že telefon je napíchnutý. K tomu si ještě představte, že jsem Jirkovi prodal své auto, Fiat 125, které nepřehlásil. A tak se stalo, že na všech srazech chartistů se objevovalo na mě registrované auto.
K TÉMATU: Jana Přeučila hlídala StB kvůli příteli nevlastní dcery
Tlačil jste kvůli potížím, které vám způsobil, na Jiřího Chmela, aby se od vás odstěhoval? V archiváliích se mluví mimo jiné o tom, že jste v té době mluvili o jejich vystěhování do Rakouska.
Dráždilo mě, že Štěpina nemůže dělat pro malé děti, a tak jsem si řekl, že je potřeba s tím něco udělat. Seznámil jsem se přes Oldřicha Vlacha, vynikajícího herce a kamaráda - s paní, která měla veliké kontakty na ÚV, ona pracovala v nějakém vesmírném výzkumu. Jenže ona hned řekla: Honzo, vy se stýkáte s chartisty a přes to nejede vlak. Na Jiřího nebo Sašu jsme nijak netlačili.
Vaše manželka přišla o práci. Jak se "chartista v rodině" dotknul vás?
Fakt je ten, že já jsem to na své práci moc nepociťoval.
Jak si vysvětlujete, že vaši ženu komunisti potrestali a vás ne?
Nejsem si jistý, jestli vědomě, ale spontánně zcela jistě vyhodnotili psychologické hledisko nátlaku, a proto zacílili na Štěpinu, a ne na mě. Můj otec mi vždycky říkal: Víš, komunisti vycházeli z vyšetřovacích metod fašistů, ale ještě je vylepšili a zostřili.
Takže vás StB nikdy nekontaktovala, nikdy na vás nezatlačila?
Těsně před odjezdem Jirky a Saši do Rakouska jsem dostal předvolání na Státní bezpečnost, bylo to někde na Chodově. U výslechu byli dva pánové, kteří na mě zhurta vylétli, ten jeden mluvil velmi ostře, druhý si v pozadí něco zapisoval. První jejich věta byla: Jak si to dovolujete, vy, člověk v takovém postavení, herec divadla, že můžete mít v rodině chartistu.
A závěr?
Žádný, vůbec žádný.
ČTĚTE TAKÉ: Brutální horor jako reflexe naší minulosti
První diváci viděli Klíček, komunisti nedorazili
Měl jste po revoluci, když začaly na povrch vyplouvat různé seznamy spolupracovníků, strach, že se objeví dokument, který vás s StB spojí?
Podívejte, byl jsem úplně v šoku, když mě během revoluce někdo upozornil na to, že v Myslíkově ulici visí ve výkladní skříni nějaký seznam, z něhož vyplývá, že jsem byl spolupracovníkem StB pod přezdívkou Klaun. Šel jsem se do toho výkladu podívat a skutečně jsem tam byl já i řada mých kolegů. Nikdy jsem jim nic nepodepsal a ukázalo se to až ve chvíli, kdy se na veřejnost dostaly pravé seznamy a moje jméno nikde nefigurovalo. Tehdy jsme to prohlíželi společně právě s Jirkou Chmelem.
Foto a reprofoto: Jan Schejbal