Janáčková: Většina Romů způsobuje problémy
13.07.2007 18:13
Podle senátorky Liany Janáčkové většina Romů způsobuje problémy v soužití s ostatními a nerespektuje zákony. Právo bývá v jejich případě prý mnohdy nevymahatelné. Janáčková to uvedla v rozhovoru se čtenáři serveru iDnes. Za rasistku se senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky nepovažuje.
K Janáčkové se obrátila pozornost po zveřejnění nahrávky, která údajně pochází z loňského jednání bytového odboru v ostravském obvodě. Na ní prý pronesla: "Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou." Na záznamu je i zmínka o množení cikánů a o dynamitu. Senátorka nejprve jeho autentičnost zpochybnila, označila ho za politický útok. Pak uvedla, že citované věty řekla jiná žena se stejným hlasem. Poté se k části výroku přihlásila. Později řekla, že asi neměla takto reagovat a že to bylo neopatrné a hloupé.
Janáčková v pátek uvedla, že lidé by se nejdřív měli se situací seznámit, než ji začnou posuzovat či odsuzovat. "Stojím si za tím, že Romové většinově způsobují problémy v soužití a nerespektují zákony této země. Mnohdy je právo vůči nim nevymahatelné," uvedla senátorka v internetové debatě. V diskusi na serveru Aktuálně pak prohlásila, že Romové "ve většině případů využívají výhod sociálního systému, aniž by naší společnosti něco vraceli". Několikrát zopakovala, že neodsuzuje Romy jako etnikum, ale nepřizpůsobivé lidi.
Cesta ke zlepšení situace a k začlenění Romů do společnosti je podle senátorky dlouhodobá. Za základ považuje vzdělávání a vzájemnou komunikaci. Dávky by podle ní měli dostávat jen lidé, kteří jsou ochotni dělat něco pro obec. "Je otázkou, zdali i Romové chtějí takto na sobě pracovat a začlenit se do majority. Zatím má šestnáctiletá zkušenost na radnici ukazuje spíše na to, že tyto snahy nemají. Dá se říci, že převažuje jejich závislost na systému a spíš znají svá práva než povinnosti," uvedla senátorka. Souhlasila by i s "omezením přídavků na děti tak, jak to zavedli na Slovensku".
Janáčková označila atmosféru kolem zveřejněné nahrávky za "hon na čarodějnice". Podle ní je v Česku za rasistu označen ten, kdo o problémech mluví veřejně. O soužití s Romy podle ní lidé hovoří jen tajně a v soukromí. Měli by o něm prý mluvit i politici. Starostka dodala, že řešení nelze nechávat na obcích. Česko by se podle Janáčkové mohlo inspirovat i postupem v jiných zemích. Připomněla například britské úředníky, kteří před několika lety kontrolovali na letišti v Ruzyni cestující do Británie. Některým nepovolili odletět.
Romové chtějí na Janáčkovou podat trestní oznámení
Šest romských organizací se rozhodlo podat příští týden na Janáčkovou trestní oznámení. Důvodem jsou její údajné výše zmíněné výroky o Romech. O trestním oznámení informoval romský server www.romea.cz. Předseda senátorů Josef Novotný nechce Janáčkovou odvolat z její funkce.
Trestní oznámení se rozhodla podat sdružení Romea, Athinganoi, Slovo 21, Roma Vidnava, R-Mosty a Výbor pro odškodnění romského holocaustu. Podle koordinátora projektů organizace Romea Adama Pospíšila aktivisté chtějí, aby policie prověřila pravost nahrávky. "Pokud se skutečně prokáže, že rasistické výroky pronesla Janáčková, budeme požadovat její odstoupení ze všech funkcí," uvedl výkonný ředitel sdružení Romea Zdeněk Ryšavý.
Aktivisté se domnívají, že výroky by mohly být trestným činem hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Pokud se podle nich chtějí další organizace či jednotlivci k jejich trestnímu oznámení připojit, mohou kontaktovat organizátory.
Romské organizace podaly letos v dubnu také trestní oznámení kvůli výrokům o Romech na vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Romy označil za opálené lidi, kteří dělají ohně a "binec" na náměstích.
Janáčkové zatím odvolání nehrozí
Předseda senátorů SNK Josef Novotný nehodlá navrhnout odvolání členky klubu Liany Janáčkové z výboru pro lidská práva. "To já rozhodně nebudu navrhovat," řekl Novotný s tím, že by se chtěl se situací kolem Romů seznámit v ostravském obvodu, kde je Janáčková starostkou.
"To, že jí ruply nervy a že to bylo nevhodné, to je jasné, o tom není pochyb," uvedl Novotný. Nepochybuje ale ani o tom, že má celý případ politický podtext souboje o radnici.
Rok stará nahrávka s výroky Janáčkové se objevila na veřejnosti zhruba měsíc poté, co Janáčková v čele ostravské části Mariánské Hory a Hulváky vystřídala Radomíra Michniaka z ODS. Právě on měl nahrávku poskytnout romským organizacím, které ji zveřejnily.
Klub SNK se bude případem Janáčkové zabývat v úterý, podle Novotného však na tomto jednání rozhodně nedospěje k nějakému závěru. "Je velice laciné říct: Toto je rasistické, toto si nemůže dovolit," řekl Novotný. Považuje za potřebné před případným odsudkem nejprve se seznámit s tím, jak radnice vůči Romům postupuje a jaké má možnosti jejich situaci vyřešit. Podle Novotného to pravděpodobně není problém jen Janáčkové.
Senátor uvedl, že jde o problém, který celá společnost desítky let neřeší. "A my to nevyřešíme jedním nějakým prohlášením, ať už takovým nebo makovým," uvedl. "Rozhodně bez znalosti situace na ni nemůžu tlačit," uvedl na dotaz, zda by Janáčkovou vybídl k nějaké veřejné omluvě. Očekává, že na ni budou podána trestní oznámení, a že věc tedy bude řešit i jako člen imunitního výboru.
Senátní výbor pro lidská práva se už rozhodl, že se inkriminovanou nahrávkou nebude zabývat. Obsazení míst v senátních výborech vychází z dohody senátorských klubů.
Rada vlády Janáčkovou k odchodu z funkce nevyzvala
Podle rady vlády pro záležitosti romské komunity je nepřijatelné, aby se veřejní činitelé vyjadřovali o Romech tak, jak to údajně učinila senátorka Janáčková. Členové rady se na tom shodli na čtvrtečním jednání. Senátorku k odchodu z funkcí nevyzvali. Oznámila to ministryně pro menšiny a lidská práva a předsedkyně rady Džamila Stehlíková (SZ).
Radu však vyjádření znepokojila. "Podobné výroky odmítající integraci a šířící nenávist z úst významných ústavních činitelů či představitelů samosprávy jsou naprosto nepřijatelné, vyvolávají napětí ve společnosti a ve svých důsledcích poškozují jak menšiny, tak většinovou společnost," uvedla rada ve svém usnesení.
Ministryně označila uvedené výroky za "bezprecedentní". Podle ní jsou nepřijatelné od kohokoliv, zvláště pak od osob veřejně činných. "Když se jich ústavní činitel dopustil, měl by pochopitelně uvažovat o tom, aby vyvodil osobní zodpovědnost," řekla Stehlíková.
Stehlíková nevyloučila, že by se rada mohla senátorčinými výroky ještě zabývat na svém příštím zasedání. Členové vyčkají, zda se pravost nahrávky potvrdí. Pokud by se prokázala, jsou zaznamenané výroky podle Stehlíkové "neslučitelné s ústavní funkcí".
Foto: Petra Mášová, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.