Janotův balíček měl léky zlevnit. <span>Pacienti ale platí víc</span>

Domácí
5. 1. 2010 09:00
Při návštěvě lékarny pravděpodobně oproti loňsku neušetříte.
Při návštěvě lékarny pravděpodobně oproti loňsku neušetříte.

Při návštěvě lékarny pravděpodobně oproti loňsku neušetříte.Vypadá to jako paradox. Janotův balíček snižuje od ledna ceny všech léků, jenže pacient přesto v lékárně sáhne hlouběji do kapsy. Některé pilulky zdraží až o desítky korun.

Když v září předkládala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková svůj protikrizový balíček, tvrdila: Ušetří stát i pacient. "Plošně snížíme ceny všech léků o sedm procent. O stejnou částku se sníží také úhrada, tedy ta část, kterou zaplatí pojišťovna. To by mělo přinést úsporu kolem 2,7 miliard korun," řekla.

Plošné snižování se mělo dít jednou ročně. První "slevy" se měly na cenách léků projevit letos v lednu. Ve skutečnosti je to ale obráceně. Řada léků se začala zdražovat. Na jednom balení zaplatí pacient až o desítky korun víc. Farmaceutické firmy vymyslely kličku, díky níž na šetření netratí.

ČTĚTE TAKÉ: Ubývá léků zadarmo, doplatky rostou
                        Evropu zaplavují falešné léky, varuje Brusel
                        Příští rok lidé dostanou méně léků, varuje lékařská komora

"Někteří výrobci se na plošné snižování připravili. Těsně před Vánocemi zvýšili ceny léků, takže dnes na snižování netratí," vysvětluje mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pacient se ale připravit nemohl. Tomu pojišťovna skutečně uhradí o sedm procent z ceny léku méně. Do ceny se navíc promítne o procento vyšší daň. Za své pilulky tak nakonec zaplatí daleko více lidé s cukrovkou, vysokým cholesterolem i astmatici.

Jak ještě získat levnější léky? Najděte lékarnu doprodávající zásoby."Například diabetici, kteří užívají Pulmicort Turbuhahaler, dají za jednu krabičku o sedmapadesát korun víc. Jedno balení přitom vydrží čtyři týdny," uvádí jeden z příkladů Krebs. Astmatici, kteří potřebují přípravek Lantus, zaplatí o 113 korun víc.

Pacienti, kteří užívají Hydrochlorothiazid na snížení krevního tlaku a na odvodnění organismu, ho ještě před týdnem v lékárnách nakupovali za čtrnáct korun. Dnes je přijde na pětatřicet.

"Kombinace vyšší daně a plošného sedmiprocentního snížení navíc může způsobit i to, že z některých terapeutických skupin zcela vypadnou léky bez doplatku," upozorňoval už v prosinci šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner na možná úskalí úsporného plánu ministryně Juráskové. Na nejméně jeden lék bez doplatku na každou diagnózu má přitom pacient právo podle ústavy.

ČTĚTE TAKÉ: Paroubek chce do voleb snížit regulační poplatky

Ministerstvo zdravotnictví ale prý nemá prozatím o zdražování léků žádné údaje. "Spíš půjde o ojedinělé případy," tvrdí mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. V řadě lékáren se navíc doprodávají staré zásoby, pacient proto zaplatí původní doplatek.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ