Návrh poslance Milana Urbana (ČSSD) nahradit šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou pětičlennou radou se dostal na stůl už i prezidentu Miloši Zemanovi. Společně s dopisem, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, mu jej poslala sama Vitásková. Prezidentovi v dokumentu tvrdí, že Urban podléhá zájmovým skupinám a snaží se destabilizovat energetický úřad.
"Nelze se ubránit dojmu, že pozměňovací návrhy pana poslance Milana Urbana jsou ve skutečnosti snahou "zájmových skupin" destabilizovat Energetický regulační úřad v okamžiku, kdy se dokončuje přijetí pravidel jednotného evropského energetického trhu REMIT," píše Vitásková prezidentu Zemanovi.
Rada ERÚ by se podle novely předkládané poslancem Urbanem skládala ze zástupců jednotlivých energetických odvětví. "Dojde tak k situaci, kdy v Radě zasednou zástupci výrobců, tedy ti, kteří mají zájem zvyšovat ceny a regulaci nezpřísňovat, a spotřebitelé včetně velkých českých firem a podnikatelů nebudou mít žádné zastání," obává se v dopise Vitásková.
Urban se jí podle jejího mínění může snažit z čela úřadu "odstavit" právě proto, aby překazil další regulaci cen. "ERÚ pod mým vedením historicky poprvé významně snížil ceny pro konečné spotřebitele za regulované složky elektřiny i plynu, zastavil nekontrolovaný růst poplatků za obnovitelné zdroje a zahájil řadu kroků vedoucích k posílení ochrany práv spotřebitelů," připomíná své zásluhy Vitásková. "Závěrem si Vám, pane prezidente, dovoluji sdělit, že osobní zájmy pana Milana Urbana jsou především v oblasti podpory biometanu tak velké, že se mne v této souvislosti jako nezávislého regulátora snaží vydírat," dodává šéfka ERÚ.
Urban takové argumenty odmítá. "Tento návrh posouvá nezávislost jednoho člověka na pět čili posiluje nezávislost, transparentnost a profesionalitu," tvrdí.
Jak se staví k dopisu sama hlava státu, její mluvčí Jiří Ovčáček on-line deníku TÝDEN.CZ nesdělil. Prezident byl totiž v pátek na návštěvě Olomouckého kraje a neměl čas se vyjádřit.
Dosud však Zeman Vitáskovou podporoval. V minulosti například ocenil snahu Vitáskové omezit státní dotace na solární elektřinu. Sešel se s ní krátce po své inauguraci, a to nehledě na to, že šéfka ERÚ tehdy čelila obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby - údajně měla pomoci své podřízené podvodem získat licence na fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku.
Prezident Zeman Vitáskovou podpořil i v kontrole solárních parků. Zaštítil skupinu vyšetřovatelů "Rychlé šípy", která měla fungování solárníků hlídat. O nebezpečí solárních baronů hovořil Zeman i ve svém prvním projevu ve sněmovně.
Vitásková je v čele Energetického regulačního úřadu od poloviny roku 2011. Pozornost na sebe upoutala zejména svým bojem se solárními barony, kterým se snaží snížit státem vyplácené dotace. Před necelým rokem čelila útoku, její auto se jiný řidič snažil vytlačit z dálnice. Od té doby je pod kontrolou policistů.
Vitásková ve střetu?
Muži zákona se však o Vitáskovou začali zajímat v nedávné době i z jiného důvodu. Jako šéfka ERÚ reguluje energetický byznys v řádu stovek miliard korun ročně a logicky se sama nesmí podnikání v energetice účastnit. Jak informovala Česká televize, policie teď zjistila, že si Vitásková četně dopisovala se svou snachou, které prodala jednu ze svých bývalých firem, o hospodaření společnosti. Podle právníka Václava Sládka se tak prý jasně dostala do střetu zájmů. Ze zákona ji může odvolat z čela ERÚ pouze prezident Miloš Zeman.