TOP 09 měla přesně dva a půl roku na to, aby něco podnikla se zpropadenou kartou Opencard (té se časopis TÝDEN věnuje v aktuálním vydání). Nepovedlo se skoro nic. Většinu té doby měla městskou informatiku na starosti radní Eva Vorlíčková.
Zkusíme-li současnou situaci rozebrat, nejprve je třeba říct, že když chtělo Vorlíčkovou zastupitelstvo na sklonku loňského roku odvolat z funkce, i koaliční politici mimo záznam tvrdili, že jde o trest za neschopnost. Za jejího působení Praha prodloužila smlouvu s firmou Haguess o dva roky a nejspíš kvůli tomu půjde před soud.
Alibismus TOP 09?
Vorlíčková se pokoušela rozhýbat soutěž na nového dodavatele, ale selhala už při prvním kroku. Nepovedlo se jí vybrat ani poradce, který by výběrové řízení připravil. "Šlo o zpackanou záležitost," tvrdí Lukáš Landa z organizace Oživení (ta se kauzou Opencard dlouhodobě zabývá). Chybné bylo už oznámení tendru, což zjistil i antimonopolní úřad, a Praha nakonec zakázku zrušila.
Politici z TOP 09 to vysvětlují poněkud alibisticky. "Radní Vorlíčková jenom doplatila na neschopnost tehdejších zaměstnanců v oddělení informatiky. Musela postupovat tak, že hasila jeden požár za druhým," říká nástupce Vorlíčkové ve funkci radního pro informatiku Jan Vašíček (TOP 09).
Do křesla se dostal těsně před loňskými Vánoci. Od té doby do nemilosti upadl i on: primátor ho poté, co připravil krizovou variantu nového systému Opencard se současným zavedením papírových kuponů pro případ selhání systému, zbavil agendy spojené s Opencard a vzal si ji přímo pod svůj dohled.
Jde spíš ale o gesto na poslední chvíli kvůli mediální hysterii, protože Tomáš Hudeček bude stejně odkázaný na spolupráci s Vašíčkovým týmem.
Informatika v rozkladu
Podíváme-li se přitom zevrubněji na odbor informatiky, tak je možno dát Vašíčkovi zapravdu. Dlouhodobě kritizovaný tamní šéf Jan Teska skončil ve funkci letos 10. března. Odbor přitom zanechal podle předsedy výboru pro informatiku Ondřeje Pechy (ODS) v doslova katastrofálním stavu.
Je opravdu kuriózní, že na magistrátu mají 1200 počítačů s operačním systémem Windows XP, na který končí podpora. Nefungují firewally (zabezpečení síťového provozu, pozn. red.), nefunguje portál. "Odvolání pana Tesky jsem navrhoval na výboru pro informatiku již v listopadu 2013," zdůrazňuje Pecha.
Loni se podle něj sice na pražském magistrátu chlubili, že ušetřili v IT 200 milionů korun. "Ale na úkor čeho? Toho, že nezaplatili podporu klíčových prvků a systémů! Nemáme tudíž třeba podporované servery a databáze," zlobí se Pecha. A podotýká: "Rovněž se včas nezačaly řešit problémy se špatnými smlouvami a rovněž tak nebyl včas vyřešen ani přechod ze zmíněných Windows XP."
Radní Vašíček v reakci na výtky upozorňuje, že občanskodemokratický exprimátor Pavel Bém utratil od roku 2002 do roku 2010 za IT sedm miliard korun: "Ale všechno je špatně. Nakoupili programy, které mají často duplicitní funkcionality, mají špatně uzavřené smlouvy, podobně jako Opencard. Celá architektura komunikace jednotlivých systémů je špatná. Nemáme k dispozici manažerská data a systémy nám je neumí poskytnout."
Z šéfa v SŽDC Topenářem
Slova radního potvrzuje i odborná analýza z letošního ledna. Na jejím základě již Vašíček provedl reorganizaci odboru a přijal některé nové pracovníky, byť je limitován nízkými tabulkovými platy ve státní správě, na které IT experti, zvyklí na mnohonásobně vyšší příjmy, pochopitelně neslyší.
Současně byl ale ze strany primátora a svého stranického kolegy Hudečka tvrdě kritizován za to, že zaplatil 120 tisíc korun za poradenství k Opencard elektrikářsko-topenářské firmě EZ Elmont se dvěma zaměstnanci. Jenže celá věc má malý háček: Vašíčkovi podle jeho slov vůbec o tuto firmu nešlo. "Šlo nám o konkrétní odborníky," vysvětluje. "Zejména o lidi typu Michala Merty, jenž má ve světě informačních technologií zvučné jméno a který tou dobou pracoval pro firmu EZ Elmont."
Pravdou je, že Merta pracoval v minulosti i jako šéf IT Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), patřil do top managementu TV NOVA, kde měl na starosti veškerou informatiku, anebo byl ředitelem IT v Pražské teplárenské.
Krizové varianty
S Mertou pak pracoval radní i na možnostech krizových řešení projektu OpenCard, a to bez účasti společnosti eMoneyServices (nástupkyně firmy Haguess, dále jen EMS, pozn. red.). "To znamená, že jsme například vedli jednání s Českými drahami, ČD-Telematikou, s městem Plzní, bankami a s dalšími společnostmi, které realizují i provozují podobné kartové systémy. Zjišťovali jsme možnosti spolupráce při přípravě nového či krizového řešení pro Prahu. To se nám podařilo," konstatuje.
Krizovou variantu systému Opencard tak vyjednali například se společností XT-CARD. "Cena zatím není stanovená, nicméně bude upřesněna od společnosti XT-CARD. Majetková práva by případně přešla z firmy XT-Card na Operátora Opencard (což je městská společnost, jíž Vašíček založil, pozn. red.), anebo na Magistrát hlavního města Prahy," uvádí se v zápisu z jednání se společností. V té drží zhruba třicetiprocentní podíl společnost ČD Telematika, která je dceřinou firmou Český drah.
Tato i další varianty by měly právě tu výhodu, že by Praha mohla mít Opencard na rozdíl od minulosti pevně ve svých rukou.
Spolupráce s EMS s sebou totiž nese rizika jak právní, tak technická. "Pokud by soud z důvodu nedokoupení licencí od EMS Opencard zablokoval, tak bude trvat čtrnáct dní až dva a půl měsíce, než by se rozjel Hudečkem zavrhnutý krizový systém papírových kuponů. To by znamenalo ztráty 200 milionů korun na tržbách pro Dopravní podnik. Tím, že Hudeček tlačil do dohody s EMS, tím, že shodil tuto krizovou variantu ze stolu, tak neskutečně EMS nahrál při vyjednávání," kritizuje opozice včetně sdružení Oživění, které danou situaci pečlivě sleduje.
Smlouva s EMS končí
V současné době je totiž základní a rozšířená podpora provozu systému Opencard zajišťována pro Prahu na základě uzavřené smlouvy prostřednictvím společnosti EMS. Jenže tato smlouva na základní a rozšířenou podporu končí právě teď (15. června 2014). "Bez této podpory ze strany EMS nelze dál systém provozovat bez rizika výpadku služeb, jelikož servisní podpora pro provoz Opencard je klíčová," upozorňoval Vašíček v písemné zprávě pro zastupitele.
Jenže ani poté, co agendu Opencard přebral primátor Hudeček, neskončily sporné tahy radnice. Hudeček své aktivity zahájil oznámením, že Praha ustupuje od plánu vrátit se k papírovým kuponům. "Moc to rozhodnutí nechápu. Tím se město připravuje o záložní variantu a o poslední možnost, jak tlačit na vlastníka práv k Openkartě, společnost EMS," řekl již citovaný Landa z Oživení.
Hudečkova noční můra
Hudeček své rozhodnutí komentoval prostě: "Směřujeme k tomu, aby Pražanům při cestování nenastaly žádné problémy." Jako předpokládaný lídr pražské kandidátky TOP09 si zmatek kolem jízdného nemůže dovolit: pár měsíců před volbami by se u přepážek v metru tvořily řady Pražanů, kteří by si neplatnou plastovou kartu vyměňovali za staré dobré "lítačky".
Bez nátlakové varianty s papírovými kupony musí Hudeček trnout, zda společnost EMS přesvědčí alespoň jeho modré oči. První požadavek od držitele práv ke kartě ve výši 500 milionů korun už primátor odmítl. "Já si nedokážu představit, že poté, co za Opencard byla zaplacena miliarda, by zastupitelé hlasovali pro dalších 200, 300 milionů korun. To pardon," řekl Hudeček. Teď je ale vůči požadavkům EMS bezbranný.
Současně Hudeček musí být ostražitý: Praha za podobný postup již jednou dostala milionovou pokutu od antimonopolního úřadu (ÚOHS). Jenže tehdy tak činila nevědomě.
Dle judikátu Nejvyššího správního soudu je nutné zajistit cenovou nabídku ze strany EMS na získání majetkových práv k systému a následně tuto cenovou nabídku porovnat s dalšími řešeními (výstavba nového systému na zelené louce). Tím, že Hudeček postupuje v rozporu s rozhodnutím ÚOHS i soudu, riskuje mnohé včetně své pověsti: stává se jakýmsi bílým koněm, který může odskákat fatální chyby svých předchůdců; otázkou je, zdali se mu to podaří hodit na radního a svého stranického kolegu Vašíčka...