Jedete do Prahy? Oko kamery vás uvidí

Domácí
23. 5. 2007 15:29
bez popisku 10381
bez popisku 10381

Záběr jedné z kamer bdících nad Prahou na obrazovce v monitorovacím středisku v budově magistrátu hl.m. Prahy na Mariánském náměstí.Souvislý pás bezpečnostních kamer má podle plánu magistrátu střežit hranice hlavního města. Počet kamer v Praze by měl vzrůst ze současných 420 o šestinu na celkový počet 492, aby pokrýval všechny silnice, které spojují Prahu s okolím. Náměstek primátora pro bezpečnost a legislativu Rudolf Blažek si od tohoto opatření slibuje omezení a snazší odhalování trestné činnosti, zejména krádeží aut.

„Například v Mnichově podobný systém funguje. Registruje SPZ a na jejím základě identifikuje vozidlo. Po jeho zavedení množství ukradených vozidel výrazně pokleslo,“ říká Blažek. Policisté ovšem přímou souvislost mezi počtem kamer a snížením počtu krádeží aut tak jednoznačně nevidí. „Určitě by nám to pomohlo v policejní práci, protože by se tak alespoň zdokumentovala cesta toho auta z města,“ uvádí mluvčí pražské policejní správy Ladislav Bernášek. „Ale abych vám řekl, jestli se díky tomu počet trestných činů přímo sníží? To bych musel mít křišťálovou kouli.“ Krádeže motorových vozidel přitom v Praze představují velký problém – denně je v hlavním městě ukradeno v průměru 15 aut.

O vybudování doplňku pražské monitorovací sítě zatím není definitivně rozhodnuto. V projektu, který společně připravuje Policie České republiky a hlavní město Praha, budou podle Blažka hrát podstatnou roli finance. „Těch 72 nových kamer by stálo řádově desítky milionů korun, proto čekáme, až nám policie předloží kompletní dokumentaci, včetně ekonomických propočtů,“ vysvětluje náměstek primátora.

Vybudování kamerového systému v posledních deseti letech přišlo město řádově na stamiliony korun, provozní náklady stávajících 420 pouličních kamer se v současnosti pohybují okolo 85 milionů korun ročně. Plánované rozšíření by přineslo zvýšení o 10-12 milionů. K tomu je třeba připočíst i jednorázové náklady na samo zavedení kamery na příslušné místo. „Náklady na jedno kamerové stanoviště jsou okolo 500 až 700 tisíc. Na jednotlivou kameru to není tolik, nejvíc peněz vydáváme na položení optického kabelu a další technická opatření, aby nebyla data znehodnocena nekvalitním přenosem,“ uvádí Blažek. Zvýšit by se měla také lhůta pro uchování záběrů ze současných deseti dnů na třicet.

Vedení města bylo v minulosti za prosazování kamerového systému opakovaně kritizováno některými neziskovými organizacemi i politickými soupeři. „Magistrát bohužel rizika spojená s možným zneužitím kamerových systémů stále bere na lehkou váhu. Je ochoten obětovat soukromí obyvatel Prahy kvůli několika ukradeným automobilům,“ komentuje počínání města zastupitel Prahy 1 za Stranu zelených Filip Pospíšil. Příčinná souvislost mezi zvýšením počtu kamer a vyšší bezpečností přitom podle něj zdaleka není jednoznačná. „Efektivita kamer není nijak prokázána, zato je nepochybné, že systém kromě ohrožení soukromí přináší i mimořádné náklady,“ doplňuje.

Rudolf Blažek se reakce ochránců soukromí neobává. Zvýšení bezpečnosti totiž podle něj nad negativy jasně převažuje. „Každý občan má navíc právo si stěžovat, pokud se domnívá, že bylo narušeno jeho soukromí. Během devíti let provozu kamerového systému jsme měli takových žádostí několik desítek a ani jedna z nich nebyla vyhodnocena jako opodstatněná,“ říká radní.

Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ