Jedna z nejstarších obyvatelek <span>pražské zoo</span> umřela

Domácí
9. 1. 2009 15:25
Samice kondora krocanovitého žila v pražské zoo přes 44 let.
Samice kondora krocanovitého žila v pražské zoo přes 44 let.
Samice kondora krocanovitého žila v pražské zoo přes 44 let.V pražské zoo uhynula tento týden samice kondora krocanovitého, která patřila mezi nejdéle chovaná zvířata v této zahradě. Pták žil v pražském zařízení přes 44 let. Informoval o tom dnes mluvčí zoo Vít Kahle.

Zahrada se však může v prvních dnech tohoto roku pochlubit i několika přírůstky. V minulých dnech se narodila mláďata jaguarundi, klokánka králíkovitého a hlodouna menšího.

Kondor krocanovitý je mrchožrout. Společně s několika příbuznými je jediným ptákem na světě, který dokáže vyhledávat potravu pomocí čichu. Samice, která už delší dobu neviděla na jedno oko, se do pražské zoo dostala v září 1964 ze zahrady v Havaně. Celkem bylo tehdy z Kuby do Česka přepraveno 12 kondorů. V pražské zoo nyní podle Kahleho zůstává z původního transportu poslední samec.

ČTĚTE TAKÉ: V Troji uhynulo čerstvě narozené mládě ledního medvěda

Dalším srovnatelně starým ptákem v zoo je plameňák kubánský, který do Prahy přišel také prostřednictvím zoo Havana roku 1965. Veteránkou je i letošní jubilantka slonice Gulab, která oslaví své padesáté narozeniny. V Praze je od roku 1966.

Nejméně dvě mláďata kočkovité šelmy jaguarundi se narodila o víkendu. "Pokud by se je podařilo odchovat, bylo by to teprve podruhé v historii zoo Praha," poznamenal Kahle. Poprvé se odchov zdařil v roce 2000. I hlodoun by byl teprve druhým úspěšným odchovem svého druhu v historii pražské zoo. Kromě Prahy chovají tento druh pouze dvě další zoologické zahrady - v Německu a Japonsku.

Foto: zoopraha.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ