Jiří Čunek předal premiérovi <span>svou rezignaci</span>

Domácí
7. 11. 2007 12:12
Jiří Čunek pózuje u svého vyšetřovacího spisu.
Jiří Čunek pózuje u svého vyšetřovacího spisu.

Jiří Čunek pózuje u svého vyšetřovacího spisu.Šéf lidovců Jiří Čunek po dnešním zasedání vlády předal předsedovi vlády rezignaci na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Rezignaci oznámil minulý týden s odůvodněním, že se znovu otevírá vyšetřování jeho údajné korupce.

Čtěte dále: Čunek se uhájil, milion měl od bratrance

Ministerstvo pro místní rozvoj bude dočasně řídit první náměstek Milan Půček, který je také spojen s Čunkovou kauzou. Policie ho počátkem června začala stíhat kvůli křivému svědectví v Čunkův prospěch.

Půček sdělil, že obvinění považuje za nesmysl, nicméně stíhání stále pokračuje. Olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil tento týden řekl, že kauzu náměstka Půčka a vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka stále neuzavřel. O tom, zda na ně bude podána obžaloba, nebo budou z tohoto trestného činu zproštěni, by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

Premiér Mirek Topolánek poslal Čunkovu rezignaci prezidentovi Václavu Klausovi; očekává, že mu vyhoví.

Předseda vlády k výběru Čunkova prozatímního zástupce uvedl, že postupuje stejně jako v případě řízení ministerstva školství. Také tento resort vedla po odchodu ministryně školství Dany Kuchtové první náměstkyně.

Premiér očekává, že lidovci vyberou Čunkova nástupce co nejdříve. Ti naplánovali zasedání celostátního výboru, který by měl o kandidátovi rozhodnout, na úterý.

Šéf lidovců novinářům řekl, že z vlády neodchází s hořkostí. Při loučení se Strakovou akademií dostal pouzdro na vizitky s premiérovým věnováním. Podle Topolánka bylo loučení příjemné vzhledem k tomu, že se s Čunkem bude dál stýkat jako s předsedou koaliční strany. Na tiskové konferenci oba vtipkovali. Čunek například v nadsázce řekl, že stříbrný "vizitkovník" odnese do starožitnictví, aby byl oceněn. S úsměvem kvitoval také Topolánkova slova o tom, že loučení bylo příjemné.

Zda se Čunek v případě očištění vrátí do kabinetu, nechtěl premiér komentovat. Tato otázka podle něj nyní neleží na stole. Předsedovi KDU-ČSL přeje, aby ustál pozici ve své straně a očistil své jméno před veřejností. "Nyní to neřeším a neřeší to ani pan Čunek," konstatoval.

K Čunkovu odchodu z vlády přispěl silný tlak koaličních partnerů i mateřské strany kvůli informacím, že v 90. letech jeho rodina brala sociální dávky a na účtech měla zároveň 3,5 milionu korun. Peníze podle úterního Čunkova vyjádření pocházely z širší rodiny a měly sloužit k postavení rodinného domu a rozjetí podnikatelského záměru, od kterého však po zvolení starostou Čunek ustoupil.

Celostátní konference křesťanských demokratů toto vysvětlení původu peněz přijala a lidovci už nepožadují, aby Čunek odstoupil i z čela strany.

Čunek vysvětloval původ svých peněz novinářům v úterý večer a i po dnešní tiskové konferenci se před novináři hájil. Uvedl, že nevyužil nabídek různých poradců, jak by měl uspokojivě doložit výši rodinných úspor. "Takových příběhů může existovat spousta," konstatoval s tím, že je čestný a nedopustil se ničeho nelegálního.

Kdo Čunka ve vládních funkcích nahradí, zatím není jasné. O jeho nástupci chtějí lidovci rozhodnout v nejbližší době. Kandidáta má schválit celostátní výbor, který se sejde v úterý. Kandidatury se po úmrtí pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS) vzdal první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, chce se soustředit na práci v kraji. Spekuluje se o Tomáši Kvapilovi, europoslanci Janu Březinovi či Čunkově náměstkovi Jiřím Vačkářovi.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ