Poslanci Věcí veřejných, kteří se podle své bývalé kolegyně Kristýny Kočí do strany dostali na inzerát, to odmítli jako nesmysl. Přinejmenším jeden z nich však nemluví pravdu. On-line deník TÝDEN.CZ má k dispozici náborový dotazník Radima Vysloužila, kde sám nynější poslanec a ekonomický expert VV píše, že se o inzerátu dozvěděl na serveru Práce. Pravidelnou měsíční gáži měl od strany pobírat i její současný předseda Radek John.
"Dobrý den, velice mě zaujala vaše nabídka na pozici ekonom," odpověděl koncem ledna 2009 Radim Vysloužil na inzerát náborové agentury Retail Formation, která hledala lidi do politické strany Věci veřejné. Jeho verze seznámení se stranou, za kterou dnes sedí v parlamentu, zní ale trochu jinak: "Věci veřejné jsem poznal na Praze
Vy jste byl do přijímacích řízení zapojen, podobně jako například dnešní ministr školství Josef Dobeš, který s uchazeči dělal psychologické testy?
Ano, do některých jsem zapojen byl. Například jsem vybíral Radima Vysloužila, protože v té době jsme zrovna hledali ekonoma a já měl na starosti financování strany.
Takže Radim Vysloužil se skutečně dostal do strany přes inzerát, byť to v médiích popřel?
Ano. Dokonce i v náborovém dotazníku na otázku, jak se o nabídce dozvěděl, odpovídá, že z personálního serveru a prošel standardním několikakolovým řízením.
A Lenka Andrýsová a Viktor Paggio, které podle Kristýny Kočí strana naverbovala přes inzerát, ale oni to odmítají?
Jejich výběrového řízení jsem se neúčastnil, nicméně vím, že jím také prošli.
Mezi "straníky na inzerát" je prý mnoho dalších, i lidé na ministerstvech. O koho jde?
Jsem přesvědčen, že tak se do strany dostal například i nový ministr dopravy Pavel Dobeš, koneckonců i já jsem v minulosti prošel výběrovým řízením a kolegyně Kočí také.
Na jakou pozici jste se hlásil?
Já jsem se nehlásil, ale oslovil mě Josef Dobeš. V té době jsem odcházel z nakladatelství Grada a na internet jsem vyvěsil svůj životopis. Tehdejší personalista VV a ABL Josef Dobeš mi zavolal s tím, že ho můj inzerát oslovil, a já jsem šel na pozici šéfredaktora časopisu Pražan.
Byla přijímací řízení spojena s ABL i jinak než přes Josefa Dobeše, nynějšího ministra školství?
Všechny dotazníky dostala jako první Stanislava Bártová, tehdejší ekonomická ředitelka ABL a manželka Matěje Bárty (současného majitele ABL a bratra Víta Bárty, pozn. red.) Vybrala ty, které vyhodnotila jako použitelné, a mezi nimi byl i Radim Vysloužil, se kterým jsem se následně setkal.
Jaká byla vaše role v přijímacím řízení?
Třeba u Radima Vysloužila jsem zjišťoval, jak je ekonomicky orientovaný, jestli to je ekonom spíš s pravicovými tendencemi a podobně.
Proč Věci veřejné získávaly členy tímto nestandardním způsobem?
Strana v té době neměla dostatečnou členskou základnu a trpěla personální nouzí. Proto zvolila tento způsob získávání nových pracovníků, respektive členů. Roli sehrálo i to, že jsme se prezentovali jako strana odborníků, a bylo potřebo obsadit důležité tematické oblasti. Potřebovali jsme člověka, který by se věnoval průzkumům, dalšího, který bude analyzovat politickou situaci a podobně.
Kdy jste s inzeráty začali? Nebo se takto do strany dostávali členové od začátku?
Ano, téměř od začátku. Tehdy se tak kromě mě dostala do strany i dnešní zastupitelka na Praze 1 Jana Pařízková a další. Do roku 2008 těch výběrových řízení nebylo moc, asi desítky. Ale poté jsme se začali etablovat jako celorepubliková strana a začalo jich probíhat mnohem více. Tak byli vybráni téměř všichni klíčoví lidé Věcí veřejných.
Z jakých peněz byli placeni?
Pozice byla spojena i s funkcí ve vydavatelství Pražan, takže byli placeni vydavatelstvím nebo je platila samotná strana. Velmi často, což je příklad třeba Jany Pařízkové, byli zaměstnanci ABL.
Pobírali tento plat i poté, co se někteří z nich stali poslanci?
Vzhledem k tomu, že jsem v té době už ekonomiku VV neměl ve své kompetenci, tak to nejsem schopen říct.
V rozhovoru pro Reflex Kristýna Kočí naznačuje, že o tom ví své i Radek John. To je taky placený člen?
Já osobně jsem byl u jednání, kdy se hovořilo o finanční měsíční odměně pro Radka Johna ještě jako nečlena, pouze za podporu VV před volbami do Evropského parlamentu. Takže předpokládám, že ta odměna potom byla i realizována. Ale u předávání osobně jsem nebyl.
Na kolik si Radek John, dnes předseda strany, své podpory Věcí veřejných cenil?
Měl dostávat 150 tisíc. (Radek John označil tvrzení za nehoráznost, žádnou odměnu prý nechtěl ani nedostával, pozn. red.)
Dotazník, v němž se Radim Vysloužil uchází o místo: