Utíkat prý nechce
Jsem jak v gay klubu, stěžuje si vězeň Kajínek
05.02.2015 14:10
Doživotně odsouzený Jiří Kajínek, proslavený útěkem z mírovské věznice v roce 2000, podle svých slov už utíkat nehodlá. Z věznice se prý chce dostat už pouze legální cestou. Vypověděl to před soudcem, který v mírovské věznici nakonec zamítl jeho žádost o přeřazení do mírnějšího typu káznice. Kajínek se prý za mírnějších vězeňských podmínek chtěl připravovat na život v civilu a zároveň upevňovat vztah se svými blízkými. Ven se chce dostat pokusem o obnovu řízení nebo po uplynutí zákonné lhůty.
Na Mírov byl Kajínek převezen loni v květnu z věznice v Rýnovicích, sám byl prý z nečekaného návratu překvapen. "Měl jsem být přeřazen do Znojma, ale dva vězni mi prý záviděli, že z Rýnovic odjíždím, a nahlásili, že chci utéct z vězení," vypověděl Kajínek. Soudu se dušoval, že už nikam utíkat nehodlá. "Od roku 2000 dělám vše pro to, abych mohl z vězení odejít legálně. V žádném případě neuvažuji o útěku. Jak já můžu utíkat, když na ulici můj obličej všichni poznají," tvrdil soudci Kajínek.
Ačkoli jej loni přeřadil soud do mírnějšího typu věznice s ostrahou, na Mírově prý má znovu podmínky přísnější. "Mají ze mne obavy, vyrobili mi celu, která je zase v zesíleném stavebně-technickém zabezpečení. Chápu vězeňskou službu, že má obavy. Ale kvůli tomu mě nemusejí diskriminovat. Ať si dají dalších deset bachařů na hradby, když mají strach," podotkl vězeň. "Dvakrát denně jsem vyveden, dvakrát denně mi proklepávají celu. Pořád mě někdo osahává, připadám si jak v gay klubu. Mám zakázáno vstoupit do jiné cely a jiní vězni nemohou za mnou," popisoval Kajínek. Nemůže si tak prý ani zahrát šachy. Vedení mírovské věznice však uvedlo, že má podmínky stejné jako ostatní a musí se řídit zákonem.
Nechtěný přesun na Mírov si Kajínek zavinil sám. Původně chtěl přesunout do Brna, aby k němu měli jeho blízcí blíž. I kvůli vazbě s blízkými si prý požádal o nestandardní návštěvu. "Chtěl jsem návštěvu bez zvukové a zrakové kontroly," podotkl Kajínek. "Kdybych věděl, že budu zpět na Mírově, žádnou žádost z Rýnovic bych si nepodával," dodal.
Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Ministerstvo spravedlnosti zamítlo v polovině loňského roku jeho žádost o milost. "Paní ministryně v případě odsouzeného Jiřího Kajínka stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu nepodá. Pan Kajínek nicméně může prostřednictvím svého právního zástupce iniciovat obnovu řízení, případně znovu požádat prezidenta republiky o udělení milosti," sdělil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva.
Kajínek se o obnovu řízení opakovaně neúspěšně pokoušel už v minulosti. Soudy to zamítly s tím, že nepředložil žádný nový relevantní důkaz, který by odůvodňoval obnovení procesu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.