Vláda by se mohla už příští středu zabývat případem arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo společnosti obchodující s krevní plazmou zaplatit téměř devět miliard korun. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Vládě navrhne, aby se Česká republika bránila a využila všech možností k přezkoumání rozhodnutí. Vedení ministerstva dnes důkazy firmy opětovně označilo za chabé.
"Údajná škoda je prokazována v podmiňovacím způsobu: Kdyby tady byl dobrý trh a my jsme měli slabé konkurenty, tak jsme měli takový a takový zisk a bývali bychom vydělali čtyři miliardy. O to jsme přišli, protože ministr Bojar napsal v roce 1992 dopis. Takhle se zdá, že to drsně interpretuji, ale ono je to téměř přesně," řekl Julínek. Zdůraznil, že se odehrála česká, ne mezinárodní arbitráž. Její výsledek tedy není konečný.
ČTĚTE TAKÉ: Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, zaplatí 9 miliard
Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil a nemohla obchodovat s krevní plazmou. Požaduje ušlý zisk. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka představuje nyní zhruba devět miliard korun.
Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar Novo Nordisku sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
ČTĚTE TAKÉ: Vývoj sporu firmy Diag Human s českým státem
Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.
Julínek: 326 milionů už stačilo!
Julínek dnes řekl, že z jeho pohledu je oněch více než 326 milionů korun "až až". Touto "satisfakcí" měl podle něj případ skončit. Ministr připomněl, že kauzu zdědil. Uvedl, že stát při projednávání případu neudělal "chytré a taktické kroky". Podle ministrova náměstka Marka Šnajdra je nyní strategie minimalizovat případný dopad na rozpočet. "Mrzí nás, že nejsme u soudu. Celá pozice České republiky, kdybychom byli u standardního soudu a ne u soukromoprávního arbitrážního řízení, by byla diametrálně jiná," dodal Šnajdr.
Rozhodnutí arbitrů má 110 stran. Nyní ho studují právníci. Při přezkoumání by o případu rozhodoval nový rozhodčí senát.
Foto: ČTK