UVNITŘ VIDEO. V nejbližších dnech začne odborná debata o lécích, které budou od ledna příštího roku k dostání bez receptu, ale s určitým omezením. Půjde především o léky s pseudoefedrinem převážně používané na výrobu pervitinu, ale také o přípravky, které jsou dnes zbytečně vydávány na recept. Ve středu se na tom dohodli lékaři a ministerstvo zdravotnictví.
Ministerstvo tak muselo přistoupit ke kompromisu. Na seznamu léků takzvané třetí kategorie nebudou přípravky, jejichž vydání si vyžaduje klinické vyšetření. Původní návrh totiž nařizoval lékárníkům před vydáním například léku na hypertenzi změřit pacientovi tlak, odebrat krev či zjistit hodnotu cholesterolu.
"Nebudeme rozšiřovat kompetence lékárníků," uznal po jednání s lékaři ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
Seznam navrhovaných léků, se kterým přišel Státní ústav pro kontrolu léčiv, tak může mít v definitivní verzi úplně jinou podobu. Proto ministerstvo ani lékaři zatím nechtějí mluvit o konkrétních lécích.
Jisté však je, že se nová kategorie léků vztahuje i na léky obsahující pseudoefedrin, které jsou v drtivé většině zneužívány pro výrobu pervitinu. Panadol, paralen či nurofen by tak od ledna příštího roku měly být k dostání pouze na občanský průkaz a v omezeném množství tří balení.
"Třetí kategorie léků má velký smysl. Spousta léků je předepisována zbytečně, ale přesto je nebezpečné prodávat je volně. A právě kvůli tomu zavádíme léky bez receptu s omezením," uzavírá Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.
Foto: profimedia.cz