KALKULAČKA: spočítejte si, jak vysoký bude váš důchod

Domácí
1. 11. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Chcete vědět, kolik budete brát v důchodu? Od úterý to můžete zjistit na webu České správy sociálního zabezpečení. Důchodová kalkulačka vám na několik kliknutí zobrazí orientační výši vaší budoucí penze.

Kalkulačka je určena hlavně lidem, kteří se chystají do penze v následujících pěti letech. Jenom tak totiž bude přibližná výše důchodu odpovídat realitě. "Kalkulačka si sama dosadí evidované doby pojištění či náhradní doby pojištění uložené v databázích a také příjmy od roku 1986," konstatuje Jiří Biskup, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Kalkulačka odhaduje výši důchodu podle vývoje průměrné mzdy v národním hospodářství. Zobrazí tři varianty - minimalistickou, střední a optimistickou, pro které jsou nastaveny příslušné hodnoty očekávaného vývoje. Případně si může budoucí penzista sám provést výpočet do budoucna na základě vlastního odhadu. "Zkrátka když bude mít někdo jiný odhad toho, jak poroste průměrná mzda, může si tam ta data dosadit," říká mluvčí úřadu Jana Buraňová.

Aplikace podle Biskupa také umožní doplnit si chybějící data, která úřad neeviduje. "Dále si může vložit náhradní doby pojištění, například studium na středních nebo vysokých školách, vojenskou službu či dobu péče o dítě do čtyř let věku, které se běžně prokazují až při samotném podání žádosti o důchod na okresní správě sociálního zabezpečení," dodává Biskup.

Jinými slovy - člověk si tak může dopředu zjistit, zda má správa sociálního zabezpečení všechny údaje o bývalých zaměstnáních správně a případně si je včas zjistit a dodat při podání žádosti o důchod. Zabrání se tak tomu, aby měl člověk nižší penzi, než mu náleží.

Věc má ovšem háček. Aby člověk mohl kalkulačku využít, musí disponovat takzvanou datovou schránkou, což je něco na způsob e-mailu, na který zasílají lidem upozornění a formuláře úřady. Tu lze získat například na kontaktních místech, takzvaných Czech Pointech, bývají například na poště. Není to věc povinná, ale pokud si člověk datovou schránku pořídí, musí počítat s tím, že mu na ni budou chodit všechny oficiální písemnosti, a to i od berního úřadu či exekutora. Nebudou mu doručovány standardní poštou, a bude si tak muset schránku alespoň jednou týdně kontrolovat.

Ten, kdo nemá zřízenou datovou schránku, může nadále využívat důchodovou kalkulačku na webu ČSSZ s tím rozdílem, že si do ní ručně přepíše údaje z přehledu dob důchodového pojištění nebo informativního osobního listu důchodového pojištění.

NOVOU DŮCHODOVOU KALKULAČKU NAJDETE - ZDE

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné