Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek se v neděli znovu ostře vyjádřil o práci policie v případu Vlasty Parkanové. Za podezřelého v kauze označil spíš vyšetřovatele s ojedinělým právním názorem.
Kalousek zároveň odmítl myšlenku, že by bývalá ministryně obrany měla přemýšlet o odchodu z funkce. Podle Kalouska totiž neudělala nic neobvyklého.
"Kdybychom připustili, že to, z čeho je obviněna, je trestný čin, tak podporujeme hlavního podezřelého. A to je vyšetřovatel, který má takový právní názor," řekl pro deník Právo a dodal: "Ministerstvo financí, jako garant zákona o cenách, má po dlouhé roky názor, že na tento typ zakázek nejenže neexistuje zákonná povinnost zadat znalecký posudek na cenu obvyklou, ale u tohoto typu materiálu to vůbec nelze. Je to dlouhodobé právní stanovisko, podle kterého zcela standardně léta postupují ministři vnitra, obrany i spravedlnosti."
"Naopak nestandardní je postup policisty, který má zcela ojedinělý právní názor a který se v jednom jediném případě rozhodl stíhat jednu osobu ze stovek dalších, které by tedy také šlo obvinit. A já se ptám, kdo je víc podezřelý? Ministryně, která konala v souladu s praxí, nebo policista, co přichází se zcela ojedinělým právním názorem," ptal se novinářů Práva Kalousek.
Zdá se, že kauza rozděluje i vládní stranu TOP 09, protože Kalousek takto reagoval na slova svého stranického a vládního kolegy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) totiž v nedělním pořadu v televizi Prima řekl: "Kdyby se stalo něco takového mně, tak bych to určitě udělal. Velmi vážně bych zvažoval vypuštění svého mandátu." Heger, však připustil, že sám ještě neví, zda svoji stranickou kolegyni podpoří v hlasování o jejím vydání policii.
Silní spojenci
Parkanová, které údajně není od vypuknutí aféry zdravotně příliš dobře, se zastal i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda vlády Petr Nečas. I ten se pustil do policie nezvykle ostře, když prohlásil, že o obsazení vlády nebude rozhodovat "parta policejních podplukovníků anebo plukovníků".
Pokud by nakonec Parkanová ze svého postu odešla, zůstali by ve vedení poslanecké sněmovny již jen její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda komory Lubomír Zaorálek (ČSSD). V souvislosti s odchodem strany Věci veřejné totiž již dříve rezignovala na svou funkci místopředsedkyně Kateřina Klasnová (VV).