Horkým tématem před říjnovými komunálními volbami se v Praze stává čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Starosta Troje Tomáš Drdácký, který kandiduje do pražského zastupitelstva za Trojkoalici Zelených, KDU-ČSL a Starostů, obvinil vedení magistrátu z TOP 09, že neplní pět let starou dohodu o čističce.
Pražská čtvrť Troja uzavřela s radou hlavního města v lednu 2009 smlouvu o spolupráci, která se týká právě čistírny odpadních vod a trojské kotliny. Trojskému starostovi Drdáckému vadí především nedodržování bodu, který se týká likvidace kalů z vyčištěné vody. Dohoda totiž počítá s přestěhováním takzvaného kalového hospodářství mimo Císařský ostrov do konce příštího roku.
"Město dlouhodobě neplní závazky vůči naší městské části Troja. Podle smlouvy, kterou jsme uzavřeli v roce 2009, mělo město vymístit kalové hospodářství z Císařského ostrova do roku 2015. Dosud však nezačalo ani s přípravou," uvedl Drdácký.
Dodal, že v současnosti kal vyhnívá ve vysokých nevzhledných věžích a pak se vozí auty na skládku do Benátek nad Jizerou. "Není to pro nás zrovna ideální varianta," řekl TÝDNU Drdácký.
Kaly zůstanou na ostrově
Pražský magistrát potvrdil, že kalové hospodářství skutečně zůstane na Císařském ostrově i po roce 2015. "Dnes lze konstatovat, že do konce roku 2025 bude současné kalové hospodářství v provozu na Císařském ostrově," řekla TÝDNU magistrátní mluvčí Petra Hrubá.
Připomněla, že přestěhování kalového hospodářství z Troje se připravovalo už od roku 2007, kdy byly zpracovány různé varianty. Jednou z nich je využití lokality u středočeské osady Drasty u Klecan, kde se nachází dnes už výjimečně využívaná kalová pole.
Jenže ministerstvo životního prostředí vydalo záporné stanovisko k hodnocení vlivu stavby na okolí (EIA), a to k plánovanému raženému kanálu, kterým by se kal z Císařského ostrova dopravoval k Drastům. Proti tomuto záměru se navíc postavili místní obyvatelé a také středočeští politici.
"V územním plánu hlavního města není vyhrazeno území pro nové kalové hospodářství a na vymístění této 'technologie odpadu' do Středočeského kraje reagovali regionální politici nesouhlasně," uvedla mluvčí Hrubá.
"Současné kalové hospodářství Ústřední čistírny odpadních vod je po generální rekonstrukci, která se provedla po katastrofální povodni v roce 2002.
Jak se bude voda čistit?
Ponechání kalového hospodářství na Císařském ostrově pokládá lídr trojkoalice Petr Štěpánek za naprosté selhání současného vedení magistrátu z TOP 09. "Smlouva z roku 2009 je stále závazná," řekl TÝDNU Štěpánek. Právě Štěpánek jako pražský radní dohodu před pěti lety za magistrát podepisoval. Podle Štěpánka by bylo možné kaly vozit do spalovny v Malešicích.
Trojský starosta Tomáš Drdácký uvítal aspoň to, že náměstek primátora Jiří Nouza pozval zástupce Troje do speciální komise, která se čističkou zabývá. Zastaralé zařízení, které neplní evropské normy pro čistotu vod, je totiž před zásadní rekonstrukcí.
Napřed by se za zhruba 5,8 miliard bez DPH měla vybudovat nová vodní linka, která by měla být dokončená v roce 2017. Kromě kalového hospodářství se pražští politici dohadují rovněž o metodě čistění vody.
Trojkoalice prosazuje takzvané biologické reaktory s technologií USBF, které jsou podle ní zhruba o polovinu levnější než způsob, s nímž počítá magistrát. Ten ovšem technologii navrhovanou trojkoalicí nepokládá pro Prahu za reálnou.