Vláda má naplánovaných deset nových uprchlických táborů. Časopis TÝDEN zjistil, kde by mohly být. Ve hře jsou například zrušené věznice, kasárna či budovy, které již v minulosti azylantům sloužily.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33 %
- Ano, už jsem pomohl/a. 33 %
- Ne. 33 %
Česku pomalu začínají docházet volná místa v zařízeních pro uprchlíky. Do země proudí stále další migranti, proto vláda plánuje, že během několika měsíců uvede do provozu nové uprchlické tábory. "V letošním roce chceme otevřít šest a v roce 2016 čtyři pobytová střediska s celkovou kapacitou 1000 až 1200 míst," řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Zařízení mají být určena pro migranty, kteří si zažádají přímo v Česku o azyl.
Přesné umístění nových zařízení pro běžence zatím vnitro tají, podle informací TÝDNE jsou ale ve hře například zrušené věznice či budovy, které již někdy v minulosti podobnému účelu sloužily. K tomuto kroku už totiž ministerstvo přistoupilo třeba u Vyšních Lhot nebo Balkové na Plzeňsku. Utečenci by se tak mohli vrátit například do Stráže pod Ralskem, Kašavy ve Zlínském kraji, Zbýšova v Jihomoravském kraji, Červeného Újezdu na Teplicku či Seče na Chrudimsku.
Vězně ano, uprchlíky ne
Opatrnost vlády tající zatím konkrétní seznam míst je pochopitelná. Bojí se zřejmě protestů, které by to mohlo v dotčených obcích vyvolat. Většina obyvatel je proti a někdy si paradoxně přejí spíše vězně než běžence. "S provozem věznice bychom souhlasili, měli jsme s vězni dobré zkušenosti, ale utečenecký tábor si tu nepřejeme," konstatoval nedávno například Jiří Chaloupecký, starosta obce Lubenec na Lounsku.
Seznam míst vhodných pro azylanty dodalo nejen ministerstvo vnitra, ale i další resorty. Mohlo by například jít o opuštěná kasárna, jejichž soupis nedávno připravil ministr obrany Martin Stropnický.
Držet je za plotem
Již dříve vnitro oznámilo otevření dvou jiných utečeneckých táborů. V tomto případě jde o takzvaná detenční zařízení, kam jsou umísťováni nelegální uprchlíci, kteří nemají zájem v Česku zůstat a berou ho pouze jako tranzitní zemi.
Jedno z nich bude v Balkové, téměř zaniklé obci poblíž Tisu u Blatna v Plzeňském kraji. V obci již před sedmi lety podobné zařízení bylo, takže jsou na ně místní zvyklí. Přesto však mají z nově příchozích obavy. "Důležité je, aby je udrželi za plotem, aby neběhali po lesích, jako se to tu občas stávalo," okomentoval to Jan Křepelka, starosta Tisu u Blatna.
Podmínky pro utečence pravděpodobně budou poměrně drsné. Podle informací, které unikly do médií, budou zdejší budovy obehnány čtyři metry vysokým plotem opatřeným žiletkovým drátem. To je silný ocelový drát s velmi ostrými čepelkami, který chrání například vojenské areály nebo věznice.
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.