Po stopách smečky
Kam zamíří vlci od Máchova jezera? Na Kokořínsko
18.01.2016 05:05 Reportáž
Na Dokesku se prohání smečka sedmi vlků a pro další partu těchto šelem už v Máchově kraji zřejmě nebude místo. Kam zamíří případná druhá smečka? Podle ochránců přírody asi na Kokořínsko, do vysokých hor se totiž vlkům nechce.
Z Brenné na Českolipsku je okouzlující výhled k lesům někdejšího vojenského prostoru Ralsko, v němž si po roce 1968 udělala základnu sovětská okupační armáda. Setkání se samopalníkem už ale domorodcům nehrozí, strach teď mají spíše z vlčích zubů. Právě v Ralsku, jež zčásti náleží do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a Máchův kraj (CHKO), už totiž přírodovědci dva roky registrují i šelmy, jež sem došly ze Saska. Aktuálně se na Dokesku pohybuje sedmihlavá smečka. "Vlci jsou součástí přírody. Ale to víte, že si to teď rozmýšlím, když mám jít s dětmi do lesa. To moc dobrý není," obává se maminka dvou dětí Helena Lehončáková, jež žije v Brenné na návsi. Právě v lesích u téhle obce byla loni na začátku října nalezena mrtvola statné vlčice. A paní Lehončáková tak nějak podvědomě věří v pravdivost pohádky O Červené karkulce.
Zvíře přitom lidi nijak neohrožuje. "V současné době nejsou z Evropy známy žádné případy napadení člověka vlkem," rozhání karkulkovské obavy dvaatřicetiletý přírodovědec Miroslav Kutal, koordinátor Projektu ochrany a monitoringu velkých šelem v České republice. "Nevíme o žádném střetu ani z Pyrenejského poloostrova, kde žije na dva tisíce vlků. Nebo z Apenin, kde jich asi osm set. Přitom třeba ve Španělsku obývají velmi kulturní krajinu, kde nemají ani moc přirozené obživy a jsou závislí na útocích na domácí chovy, především na stáda ovcí," dodává Kutal.
Pátrání po příčinách loni nalezené mrtvé samice u Brenné zatím neskončilo, nicméně jednou z nejvíce pravděpodobných verzí je, že vlčice byla zastřelena. "Zranění bylo v břišní krajině a na předních končetinách byla krev, takže to vypadá spíše na zastřelení," přemítá zoolog Luboš Beran ze Správy CHKO Kokořínsko a Máchův kraj, u jejíchž hranic zvíře zahynulo. Tělo bylo už ve značném stadiu rozkladu. "Pokud bylo zvíře skutečně zastřeleno, tak samozřejmě nelze zjistit, zda to byl úmysl, nebo si někdo za šera spletl vlka se psem či s jiným zvířetem," poznamená Beran. A kdo ho případně zastřelil, to je otázka pro policii. "Rozhodně nechceme z ničeho obviňovat místní nimrody. Myslivec koneckonců uhynulou vlčici také našel a vše ohlásil. Správa CHKO má zájem na spolupráci, s některými z myslivců i pravidelně komunikujeme ohledně pohybu vlčí smečky," říká zoolog.
Podle předběžných výsledků provedených na dvou pražských univerzitách neměla zabitá samice u Brenné nic společného s usedlou smečkou v Ralsku. Přišla pravděpodobně z Německa a byla reálná šance, že by s některým mladým samcem z dokeské populace mohla založit novou rodinu, jež by se přesunula třeba na Kokořínsko. Její smrt tedy množení vlků zbrzdila, nicméně v Německu žije už 37 smeček, a pokud severní sousedé z nějakých důvodů nepostaví na hranicích ploty, přejdou do Čech další šelmy. Do Krkonoš nebo Jizerek se zřejmě migrantům nechce. "Zatím to vypadá, že se horám vyhýbají. Klidně se ale mohou usadit třeba v Brdech, kde by měli ve zrušeném vojenském prostoru docela klid. To jsou ale jen dohady," říká "vlkolog" Kutal. Nejpravděpodobnějším cílem vlků tedy asi bude Kokořínsko.
* Koho považují domorodci z okolí Máchova jezera za vraha osamělé vlčice?
* Co si o vlcích myslí nimrodi, když se mohou vyjádřit takříkajíc mimo záznam?
* Jak jsou na tom vlci v Beskydech, kde jim myslivci vážně komplikují život už dvacet let?
* Jak spatřit na Dokesku vlka?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V REPORTÁŽI V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE V PRODEJI OD PONDĚLÍ 18. LEDNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.