"Kamarádka" Grosse a Kocourka končí. Key Investments se poslala do insolvence

Domácí
2. 7. 2012 13:36
Stanislav Gross přišel díky firmě Key Investments ke jmění.
Stanislav Gross přišel díky firmě Key Investments ke jmění.

Firma, která pomohla k pohádkovému bohatství expremiéru Stanislavu Grossovi a přes niž si "odklonil" miliony bývalý ministr Martin Kocourek, podala sama na sebe návrh na insolvenci. Pražské městské části mají problémové cenné papíry převedeny jinam. Milionů se ale už jistě jen tak nedočkají.

"Rozhodli jsme se uskutečnit tento krok, protože to situace firmy vyžadovala a byly naplněny všechny zákonné podmínky. Cenné papíry, které jsme pro klienty spravovali, jsou z 99 procent převedeny jinam," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda představenstva Key Investments Daniel Brzkovský, který návrh na insolvenci podal v pátek odpoledne na Městský soud v Praze.

Podle návrhu je největším věřitelem firmy v současné chvíli Sokolovská uhelná. Dluh vůči ní je vyčíslen na více než padesát jedna milionů korun. Na firmu, jejíž majetek je v současné chvíli v podstatě nulový, si nepřijde už ani stát, respektive Česká národní banka, která firmě uložila 800 tisíc korun pokutu. Mezi věřiteli lze ale nalézt i jméno Brzkovského, který údajně Key Investments půjčil přes 200 tisíc korun.

Ukončení fungování této firmy vzalo její vedení opravdu zgruntu. V pronajaté kanceláři na Václavském náměstí už nenajdete ani sekretářku. "V současné situaci bylo dále neúčelné provozovat kancelář. Nemizíme někde v mlze. Dál funguje doručovací adresa i můj mobilní telefon. Samozřejmě, že vyřizuji i e-maily," uvedl Brzkovský.

Gross a Kocourek

Minulost někdejšího obchodníka s cennými papíry, firmy s pověstí propletených vztahů s pražskými politiky ODS, budila vždy pozornost médií. Exministr průmyslu a obchodu Nečasova kabinetu Martin Koucourek se nákupem akcií přes Key investments snažil před manželkou zakrýt miliony korun v rámci rozvodového vypořádání. Nyní čelí policejnímu obvinění a detektivové se snaží zjistiti i původ více než 16 milionů, které Kocourek poslal na konto své matky Jindřišky. Tato operace a především její velice nemotorné vysvětlování ho nakonec stály místo ve vládě.

Mnohem klidnější než Kocourek může být expremiér Stanislav Gross. Policie prověřující jeho neuvěřitelný obchod s akciemi, za kterým opět stála firma Key Investments, žádný tresný čin nezjistila. Pohádce o tom, jak za půjčených deset milionů nakoupil veřejně neobchodovatelné akcie a obratem je prodal za bezmála desetinásobek, sice veřejnost nevěří a bulvární média Grosse řadí mezi největší gaunery země, on sám zůstává v klidu.

Komunální pláč

Mezi nejznámější kšefty Key Investments je ovšem nutné zařadit i žonglérský kousek se svěřenými prostředky pražských městských částí 6, 10 a 13. Její představitelé si za stamiliony nakoupili dnes téměř bezcenné neobchodovatelné dluhopisy majitele slávistického fotbalového stadionu E-Side a velmi problematické cenné papíry Viachemu šíbra Petra Sisáka.

Před několika týdny se zástupci obcí na setkání věřitelů E-Sidu navíc dozvěděli, že jejich investice je zřejmě totálně v prachu. Současní majitelé E-Sidu, společnost Natland, jim totiž navrhla odepsání sedmdesáti až devadesáti procent jejich pohledávek. V případě Prahy 10 to reálně znamená ztrátu 90 milionů korun. Kvůli těmto velmi podivným obchodům nebyl doposud nikdo stíhán.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ