Karty, vlajky, křik. Rozčilení není program! řekl Zeman odpůrcům

Domácí
19. 4. 2016 16:03
V Berouně přivítalo prezidenta Miloše Zemana zhruba pět set odpůrců i příznivců.
V Berouně přivítalo prezidenta Miloše Zemana zhruba pět set odpůrců i příznivců.

Na mítincích v Berouně a Sedlčanech na Příbramsku vítali prezidenta Miloše Zemana jeho příznivci i odpůrci s červenými kartami a transparenty. Zatímco v Berouně byl jejich poměr zhruba vyrovnaný, v Sedlčanech převažovali prezidentovi sympatizanti. Na každý z mítinků dorazilo kolem 500 lidí. Zeman je ve středních Čechách od pondělí na třídenní návštěvě.

V Berouně někteří odpůrci drželi vlajky Tibetu, v Sedlčanech vlály v davu dvě americké vlajky a také sovětská s nápisem: "Ať žije Zeman - ale jinde." O kus dál kdosi mával červenými trenýrkami, odkazujícími k akci skupiny Ztohoven. "Vaše viróza je neléčitelná," hlásal jeden z transparentů. "My chceme prezidenta, ne Zemana," stálo na dalším.

Na obou akcích předcházel vystoupení prezidenta pískot, který chvílemi přerušoval i diskusi. "Rozčílení není program," komentoval Zeman vystoupení berounských odpůrců, kteří před koncem mítinku odešli na druhou stranu náměstí. "Pískot je řečí ptáků, ale normální lidé mluví lidskou řečí," reagoval Zeman na projevy nesouhlasu v Sedlčanech.
"Vadí nám jeho příklon k Východu, relativizování vztahů s Evropskou unií, dehonestování historie," řekla Pavlína Krásná, která do Berouna přijela z Prahy.

Odpůrci svou akci svolali mimo jiné přes facebook, kde se domlouvali na průběhu protestu. "Rádi bychom nenarušovali žádným způsobem průběh prezidentovy návštěvy v Berouně. Chceme se postavit v co největším počtu lidí za pódium, rozvinout transparent, nevolat žádná hesla, prostě mlčet," uvedl na facebooku jeden z účastníků akce Jan Vrobel.

Koncentrační tábory

Na berounském náměstí byla ale situace zcela odlišná. Během prezidentovy řeči se ozývaly hlasité výkřiky. Diskutující kritizovali například Zemanovy vztahy s Čínou. Ten ale kritikům v Berouně a později i v Sedlčanech připomněl změny, které se podle něj v Číně a čínské společnosti udály. Připomněl například, že otec současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zemřel v koncentračním táboře za kulturní revoluce a čínský prezident byl za kulturní revoluce v koncentračním táboře vězněn.

V Berouně v jedné z prvních řad čekala na prezidenta i paní Olga, která patří mezi jeho příznivce. "Hrozně moc mu fandím, myslím si, že je to velmi moudrý člověk a že to opravdu dělá velmi dobře všechno," řekla. Další z příchozích se přišla na prezidenta podívat. "My jsme vždycky vítali každého prezidenta," podotkla. Početný tábor sympatizantů byl i v Sedlčanech, kdy jedna z žen místo otázky popřála prezidentovi do mikrofonu, aby mu sloužilo zdraví, a dodala, že lidé by se měli modlit za to, aby se mohl stát znovu prezidentem. Reakcí byl opět pískot a nesouhlasné výkřiky v zadních řadách.

Mnohem poklidnější průběh mělo pondělní setkání s lidmi ve Vlašimi. Odpůrců tam bylo mezi zhruba 400 lidmi jen několik. Ve středu má prezident na programu cestu do Jinců na Příbramsku, kde se setká mimo jiné se zástupci dělostřeleckého pluku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ