Už několik let v Česku podvodně podnikají takzvané katalogové firmy. Zákon na ně nestačí, a proto počty napálených zákazníků stoupají, mluví se až o pěti tisících. Teď poprvé je v Poslanecké sněmovně návrh zákona, který by napříště podvodným praktikám katalogových firem zamezil.
Mezi podvedenými zdaleka nejsou jen živnostníci. Katalogovým firmám sedly na lep i ministerstvo vnitra, Pardubický kraj, Slezská univerzita Opava, Ústřední vojenská nemocnice Praha či Národní divadlo tamtéž. A teď jim nezbývá než platit desítky tisíc korun ročně. Před fintami katalogových firem z tuzemska i zahraničí je totiž nechrání žádný paragraf a je tak na posouzení soudu, zda rozhodne ve prospěch podvedených.
ČTĚTE TAKÉ: Angličana napálila katalogová firma, zažaloval Česko
Ve Švýcarsku jsou za mřížemi, v Česku se soudí
Část poslanců teď přišla s pozměňovacím návrhem, který by měl katalogovým firmám nastavit mantinely. "Navrhovaná úprava je reakcí na stále se zvyšující počet obětí tzv. katalogových podvodů, kdy s využitím komplexu právně velmi pečlivě připravených lstivých praktik a úskočného jednání..., dochází k nezamýšleným registracím v katalozích... za cenu, která mnohonásobně převyšuje cenu obvyklou," odůvodňuje nutnost legislativní novinky poslanec ČSSD Pavel Němec.
Paragraf proti katalogovým firmám |
"Inzerce v rámci podnikatelské činnosti a pro účely hospodářského styku, která nabízí registraci v katalozích, jako jsou zejména telefonní a jiné seznamy, prostřednictvím platebního formuláře, složenky, faktury, nabídky opravy nebo jiným podobným způsobem, musí obsahovat jednoznačně a zřetelně vyjádřenou informaci, že tato inzerce je výlučně nabídkou na uzavření smlouvy. To platí přiměřeně i pro přímou nabídku takové registrace." |
"V současnosti prohrají soudní spor tak čtyři z deseti podvedených klientů," tvrdí David Ondrejkovič, který zmobilizoval stovky podvedených klientů brněnské katalogové firmy EO Servis. "Při psaní návrhu jsme vycházeli z doporučení Evropského parlamentu a také ze zákona, který upravuje podnikání katalogových firem v Rakousku," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Ondrejkovič, spolutvůrce právní úpravy.
Podle programu Poslanecké sněmovny se mělo o pozměňovacím návrhu rozhodnout již v pátek. Stačilo jediné hlasování, aby byly nové paragrafy posunuty do Senátu. Jenže nestalo se. Handrkování o rozpočtu a "grilování" šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala nakonec způsobilo, že zbylé body programu poslanci nestihli projednat a odsunuli je na další - lednovou schůzi.
ČTĚTE TAKÉ: Katalogové firmy: není zákon, poškozených jsou tisíce
Foto: Lucie Pařízková