Angažmá prince z Kataru, který si přeje účastnit se soudní pře špiček justice, celý spor zdrží. Právní zástupkyně katarského prince se odvolává proti rozsudku soudce Vojtěcha Cepla, který včera odmítl svým rozhodnutím přizvat prince do sporu jako účastníka řízení.
Do sporu mezi nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a spol. proti její předchůdkyni Marii Benešové se katarský princ připletl minulý týden. Rozsudek, podle něhož se smí Vesecké říkat "mafiánko", se ho prý dotkl: srovnává totiž zákulisí jeho kauzy se zákulisní manipulací s kauzou Jiřího Čunka. Princ vyvázl bez potrestání, přestože prokazatelně zneužil školačky. Tehdejší ministr Pavel Němec ho "propustil" do rodného Kataru, aby jej stíhala tamní justice.
Protože jej ve sporu oficiálně nechce ani Vesecká a spol., ani Benešová, soudce Vojtěch Cepl měl jednoduché rozhodování: včera žádost prince o vstup do rozjetého sporu zamítl. Princ se však prostřednictvím své právní zástupkyně Anny Větrovské odvolává.
„Můj klient se chce přidat na stranu žalobců. Je to jediná možnost, jak do sporu vstoupit," vysvětlila ve čtvrtek serveru TÝDEN.CZ Větrovská. Proti včerejšímu rozhodnutí soudce Cepla, že princ zůstane ve věci české justiční mafie mimo hru, se odvolává k Vrchnímu soudu v Praze.
„Naším cílem je, aby v odůvodnění rozsudku nebyly odkazy na kauzu katarského prince. Proto trváme na tom, že katarský princ vstoupí do řízení. Bez tohoto vstupu se proti odůvodnění rozsudku nedá ohradit," vysvětlila Větrovská.
„Česky neumí, zavolala jsem mu sama"
Znamená to, že proces odvolání Vesecké a spol. v kauze „justiční mafie" nemůže začít, dokud se odvolání katarského prince nevyřeší. Podezření, že princ vstupuje do kauzy účelově, aby se co nejvíc protáhla - tedy minimálně přes podzimní krajské volby - tím nabývá na síle.
„Domnívám se, že nic jiného v tom není," řekl už minulý týden Petr Hála, právní zástupce stínové ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešové, která v první instanci soudní při nad Veseckou a spol. vyhrála.
A jak se vlastně katarský princ dozvěděl, že jeho jméno figuruje v českém rozsudku, který svůj případ považuje za ovlivněný stejně jako případ korupční kauzy vicepremiéra Čunka? „Rozsudek je přece přístupný na internetu," říká jeho právní zástupkyně Anna Větrovská.
Připouští, že si princ z Kataru těžko český rozsudek přečetl. „Iniciovala jsem to já," říká Větrovská. O tom, že se katarský princ soudní pře nesmí účastnit a na řadě je odvolání, mu ještě vědět nedala. „Tyhle odborné věci není schopen pochopit, je z jiného kulturního zřízení, tam se vše děje jinak. Procesní postupy nechá na mně," vysvětlila Větrovská.
Advokátku nijak nezaráží fakt, že Vesecká a spol. podle oficiálních prohlášení katarského prince na své straně mít nechtějí. „Nekonzultovala jsem to s nimi, myslím, že to není potřeba," uvedla. Spekulace o tom, že je domluvena s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, který po rozhodnutí soudu také patří do justiční mafie, odmítá.
„Se zdržováním a volbami to nemá nic společného. Pavla Němce neznám, nikdy jsem ho neviděla ani s ním nemluvila," tvrdí Větrovská. Advokátku už týden kromě novinářů shání i právní zástupce Vesecké a spol. Petr Toman. Ani jemu, stejně jako médiím, nebrala telefon. „Sháním ji na všech dostupných číslech, bez výsledku," řekl Toman.
Proces mezi Veseckou a spol. a Benešovou rozbouřil českou politickou scénu. Vláda čelí dotazům, proč soudně uznanou justiční mafiánku Veseckou neodvolá z čela Nejvyššího státního zastupitelství. „Jde zatím pouze o nepravomocný rozsudek první instance," odpovídá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. A tak politici, justice i veřejnost čekají na odvolací soud, který se kvůli angažmá katarského prince značně oddálí.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o justiční mafii: katarskému princi náleží mlčet
Foto: ČTK a Petra Mášová