Pronajímáte si byt a majitel po vás požaduje kauci pro případ, že byste mu někdy v budoucnu včas nezaslali nájem nebo způsobili v bytě škodu? Občanský zákoník, který vstoupil v platnost v lednu, má pro vás příjemné překvapení. Až vám majitel bytu bude kauci vracet, musí vám ji dát nazpátek i s úroky.
"Přesná výše úroků by měla být určena jako obvyklá sazba úroku požadovaná bankou v místě bydliště nebo v místě sídla dlužníka v době uzavření smlouvy. Stejný princip se uplatní i v případě, že si strany nesjednají žádnou výši úroků," konstatovala Barbora Masařová ze společnosti PwC Česká republika, která na novinku upozornila.
V praxi tak může být obtížné výši úroků stanovit, protože se často mění. Masařová proto doporučuje pronajímatelům a nájemníkům sjednat si přesnou výši úroků ve smlouvě.
Občanský zákoník přinesl od nového roku v oblasti pronájmů bytů a domů daleko více změn. Až do konce loňského roku mohli například pronajímatelé požadovat kauci maximálně ve výši trojnásobku nájmu, nyní je to až šestinásobek. Určitou výhodou však je, že kauce už nesmí obsahovat zálohy na služby, jako je tomu nyní.
Novinkou je i to, že do budoucna nebudou nájeníci nuceni platit smluvní pokuty. "I když si je pronajímatel zanese do smlouvy, tak se k nim do budoucna nepřihlíží," řekla Masařová.
Majitelé domů a bytů jsou také například podstatně omezeni v tom, o kolik zvýší nájem. Minulá právní úprava žádný limit nestanovovala. Nově je majitel bytu v možnosti navrhnout nájemci zvýšení nájemného omezen, může tak učinit pouze do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě. Navržené zvýšení navíc nesmí být spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, vyšší než dvacet procent. Dojít pak k němu může pouze jednou za rok.