Obálková aféra
Kauza Bárta přepíše ústavu. Odsouzený poslanec ztratí mandát
08.03.2012 19:10 Původní zpráva
Odsouzený úplatkář Vít Bárta ve vězení, přesto pobírající poslanecký plat? Tahle představa nedává českým zákonodárcům spát. Předsedkyně Poslanecké sněmovny si dokonce nechala vypracovat analýzu a chce předložit návrh na změnu ústavy. Odsouzený zákonodárce by tak automaticky přišel o mandát.
Současné znění ústavy vůbec nemyslí na případ, kdy je zákonodárce odsouzen a ze sněmovny či Senátu zamíří do basy. Pokud by tedy šéf poslanců VV Vít Bárta a bývalý véčkař Jaroslav Škárka byli v probíhajícím soudním řízení kvůli údajné korupci ve straně Věci veřejné odsouzeni, o mandát - a tedy ani o poslanecký plat - by nepřišli.
Tato absurdní představa nejspíš vyděsila třetí nejvyšší ústavní činitelku v zemi, šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) natolik, že si v Parlamentním institutu zadala analýzu, jak tuto situaci řeší ostatní země Evropské unie. A výsledek ji příliš nepotěšil. Česká ústava jako jediná ztrátu mandátu v souvislosti s pravomocným odsouzením vůbec neřeší. "Z toho vyplývá, že nějakou úpravu bychom určitě udělat měli, že takovou změnu potřebujeme," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Němcová.
Z analýzy vyplynulo, že v Evropě existují dvě úpravy. Automatickou ztrátu mandátu při pravomocném odsouzení mají v ústavě zakotvenou Bulhaři, Estonci, Finové, Portugalci, Slováci a Němci. V ostatních zemích ústava stanoví jako jednu z podmínek pro toho, kdo může být zvolen, i trestní bezúhonnost. Jakmile je tato podmínka porušena a zákonodárce je pravomocně odsouzen, automaticky přichází o mandát. "V dalších dvou zemích rozhoduje komora či soud, zdali má být zákonodárce zbaven mandátu," popisuje Němcová závěry analýzy.
Šéfka sněmovny chce úpravu ztráty mandátu předložit hned na příštím zasedání poslaneckého klubu ODS. "Vzhledem k tomu, že změna ústavy tak jako tak navržená je, nemusela by být kolem toho žádná politická vřava. Nejjednodušší by bylo pozměňovacím návrhem rozšířit už předložené změny," řekla Němcová v souvislosti s ústavními změnami v souvislosti s prezidentskou volbou a vyslovením konstruktivní nedůvěry vládě.
Komunista: Ať o mandát přijdou i přeběhlíci
Návrh na zakotvení institutu ztráty mandátu má podporu napříč politickým spektrem. A nakonec možná Němcovou s návrhem předběhne šéf komunistů Vojtěch Filip, který má návrh už připravený. "Rozhodně jsem pro. Ostatně to navrhuji opakovaně a navrhnu to znovu." A přichází s dalším "vylepšením" - ztráta mandátu by se vztahovala i na stranické přeběhlíky, kteří "zradí" program, za který byli zvoleni.
Podle místopředsedy sněmovny, opozičního politika Lubomíra Zaorálka je stejně politik, který stane před soudem, "odepsán" a vzdát se mandátu by měl automaticky. "Do této chvíle mi to připadalo samozřejmé a nenapadlo mě, že je potřeba to dávat do zákona."
Pro změnu ústavy je v tomto případě i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
A dokonce by ji podpořila i šéfka legislativní rady vlády a místopředsedkyně VV Karolína Peake, na jejíhož kolegu Bártu by se už upravená verze ústavy mohla vztahovat. "Myslím, že ústavu teď čeká změn až až, ale samozřejmě i tato stojí za úvahu. Nicméně si myslím, že bychom se po těch letech jejího fungování a zasahování do ní měli na ni podívat jako na celek a přitom vzít do úvahy třeba i otázku ztráty mandátu," odpověděla Peake na dotaz.
Pro úpravu by zvedl ruku i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, přestože s úpravami zákonů na základě jednoho případu nesouhlasí "Zákony mají býti výsostně obecné. Nicméně starosta pravomocným rozsudkem své funkce pozbývá a já nevidím důvod, proč by tu měl být rozdíl mezi jedním veřejným funkcionářem a druhým, který je poslancem."
Kubera: Je to populismus
Jediný, kdo byl z oslovených zákonodárců proti obohacení ústavy o další ustanovení, byl senátor Jaroslav Kubera (ODS). "Kdyby šlo do vězení ročně čtyři pět poslanců a vyvstal problém, jestli mají být dováženi na hlasování, tak bych něco takového navrhl okamžitě. Ale pokud si dobře pamatuju, jediným takovým případem byl dosud jen Sládek, který byl na jeden den ve vazbě." A záměr své stranické kolegyně označil za populistický. "Na rozdíl od paní poslankyně nekandiduji, takže si můžu dovolit mluvit normálně a nenechám se dotlačit do toho, abych říkal něco, co si nemyslím, jenom abych se někomu zalíbil."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.