Obavu o život má jeden z nejbohatších Čechů David Beran. V posledních měsících se přepravuje v tmavě zeleném voze Bentley - řidiče auta stejné značky a barvy zastřelil neznámý vrah v úterý na pražských Vinohradech.
V České republice jsou pouze tři vozidla značky Bentley Continental Flying Spur v tmavě zelené barvě. Podle zjištění serveru TÝDEN.CZ dvě z nich patří loterijní skupině Sazka. Třetí vlastní jedna ze společností čtyřicetiletého Davida Berana. Jde o čtvrtého nejbohatšího Čecha, který v poslední době vede několik soudních sporů.
PROHLÉDNĚTE SI: ŽEBŘÍČEK ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH MILIARDÁŘŮ
O VRAŽDĚ ČTĚTE: Vražda řidiče Sazky mohla být náhodou i varováním
Kauzy se týkají majetků v hodnotě nejméně 25 miliard korun. Jde o kontrolu a finanční vyrovnání týkající se strojírenských společností Vítkovice Holding, ŽDB a Bonatrans. Pře a arbitráže vede Beran s Karlem Komárkem prostředním a Janem Světlíkem. Pro Komárkovu skupinu pracuje společnost bývalého vysoce postaveného policejního důstojníka Vladimíra Ustyanoviče.
TÝDEN.CZ se obrátil na Davida Berana, jestli si uvědomuje možnou souvislost útoku se svoo osobou. „Doufám, že je to skutečně až příliš velká shoda náhod. Nicméně jsem se spojil s policií a spolupracuji s ní," řekl Beran a dodal, že se z bezpečnostních důvodů nezdržuje na místech, kde obvykle pobývá, do doby, než policie věc vyšetří.
Že útočník mohl skutečně mít jiný cíl než řidiče, potvrzuje jedna z policejních verzí. Ta připouští, že se vrah spletl a zabil jinou osobu. Ve hře jsou ovšem ještě další dvě verze: podle první z nich si zločinec s řidičem vyřizoval osobní účty, podle druhé mohlo jít o náhodné setkání, které skončilo tragicky.
„Podle mě tam převládá loupežný motiv. Možná tam byl nějaký pokus tomu poškozenému něco vzít," řekl ve čtvrtek deníku Právo Josef Lottes, šéf policejního týmu vyšetřujícího vraždy.
Řidič Sazky byl zastřelen 27. listopadu ve večerních hodinách na pražských Vinohradech. Dostal několik kulek, takže se v podstatě jednalo o popravu. Podobným způsobem byl zavražděn v roce 1999 Ján Ducký, tehdejší šéf Slovenského plynárenského priemyslu.
Foto: archiv, Karel Šanda a policie