Kauza CASA: policie znovu vyslechla Parkanovou

Domácí
21. 5. 2013 06:13
Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová.

Poslankyně Vlasta Parkanová (TOP 09), která od svého obvinění kvůli vojenským strojům CASA téměř nekomunikuje s médii a ve sněmovně vystupuje jen sporadicky, byla opět na policii. Vyšetřovatel ji znovu vyslýchal v kauze armádních letounů, v níž je někdejší ministryně obrany od loňského července trestně stíhána. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl její obhájce Tomáš Sokol.

Výslech Parkanové se týkal dalších důkazů, které policie v kauze pořídila. "Doslova a do písmene všichni vyslechnutí, počínaje premiérem a konče těmi, o kterých se veřejně spekulovalo jako o odpůrcích letadel CASA, neuvedli nic, z čeho by bylo možno alespoň spekulovat o nekorektním postupu při rozhodování nákupu letadel. O jiných důkazech nic nevím, neexistují," uvedl pro on-line TÝDEN.CZ k postupu orgánů činných v trestním řízení obhájce Tomáš Sokol.

Letoun CASA.Podle slov dozorového státního zástupce "není vyloučeno rozšíření trestního stíhání, stejně jako obvinění dalších osob". Advokát Tomáš Sokol je jiného názoru. "Rozšíření si tedy představit nedokáži," podotkl.

Poslankyně byla vyslechnuta podruhé; poprvé před policisty vypovídala krátce po sdělení obvinění. Její právník Sokol je nadále přesvědčen, že na jednání někdejší ministryně v rámci nákupu letadel CASA nebylo nic protizákonného.

Státní zastupitelství již koncem loňského roku požádalo o právní pomoc Španělsko a Portugalsko, a to na základě doporučení, které dostali v rámci dohledové prověrky Nejvyššího státního zastupitelství. Španělé armádní letouny vyrobili; Portugalci je podobně jako Česko také zakoupili.

"Zatím jsme žádnou odpověď nedostali, takže ji urgujeme," konstatoval nedávno žalobce s tím, že nelze odhadnout, kdy požadované materiály dorazí, jelikož v oslovených zemích musí na českou žádost reagovat více subjektů. Jak připustil, v materiálech z právní pomoci neočekávají přímo klíčové důkazy. "Každý důkaz je ale důležitý, vyhodnocují se v souhrnu," poznamenal.

Tomáš Sokol.Několikaměsíční čekání nelze podle jeho slov rozhodně označit za průtahy: "V mezidobí se provádějí další úkony." Vyslýchány byly osoby, které jako svědky navrhl druhý obvinění, tehdejší náměstek Parkanové a někdejší ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Obhájce Sokol se nedomnívá, že by se v rámci právní pomoci mohlo objevit něco převratného. "Nevím, co by zprávy vyžádané ze zahraničí mohly změnit na faktu, že moje klientka byla všemi dostupnými stranami, které si jen lze představit, ujištěna o tom, že vše je zcela v pořádku a korektní; a ono to také v pořádku je," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Advokát podle svých slov nebyl informován o tom, jaké zprávy si orgány činné v trestním řízení vyžádaly.

Kriminalisté bývalou šéfku resortu obrany Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu strojů. Kabinet Mirka Topolánka tak v roce 2009 vydal prostřednictvím firmy Omnipol za čtyři vojenské letouny CASA celkem 3,5 miliardy korun. Suma byla podle policie přemrštěná a při nákupu vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je stále přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

Autor: - ajo - Foto: Lucie Pařízková, archiv

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ