Podezřelá zakázka
Kauza ProMoPro: 10 obviněných, zakázku předražili o 388 milionů
13.04.2012 14:45 Aktualizováno 13.04. 17:17
Protikorupční policie obvinila v případu sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví EU deset lidí. Tři z nich jsou bývalí zaměstnanci státu, informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle detektivů byla zakázka předražená zhruba o 388 milionů korun.
Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz obvinila policie bývalou náměstkyni nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Janu Hendrichovou a také ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.
Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Vondra podle policistů o rostoucích nákladech i o vystavení sporných faktur sice věděl a nijak nezasáhl, detektivové jej však nemohli obvinit kvůli tomu, že mu nikdo písemně neuložil vyřešení situace ani ho k tomu nevyzval, uvedl ve čtvrtek server. Premiér Petr Nečas ale předpokládá, že Vondra vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen.
Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz a podvodu. Podle dřívějších informací Aktuálně.cz policie stíhá například majitele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého nebo Vlastimila Maxu ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala. Detektivové prý stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika. Veselý v minulosti řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl.
Policii se podařilo ve spolupráci s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí, od kterého obdržela trestní oznámení, zablokovat 135 milionů na jednom ze zahraničních účtů. "Vzhledem k tomu, že realizace případu ještě neskončila, kdy náš útvar stále provádí úkony v trestním řízení, nebudeme k věci zatím poskytovat další informace," sdělil Ibehej. Rovněž pražské vrchní státní zastupitelství odmítlo případ více komentovat. Jeho mluvčí Irena Válová se nevyjádřila ani k tomu, zda byl někdo z obviněných umístěn do vazby.
Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zhruba 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions. Peníze pak prý odcházely na další rakouské účty. Ke všem měl tehdy dispoziční právo bývalý Vondrův podřízený Libor Veverka, který je propojen s majitelem Promopra Veselým. Veverka je podle serveru také stíhán.
Zakázku získala firma ProMoPro bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r.o. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.